יום שלישי, 8 בינואר 2019

ספר חדש: "מה שטוב לפילים"ספר חדש: "מה שטוב לפילים" מאת מרגלית בר לב

מה שטוב לפילים מאת מרגלית בר לב, בהוצאת הספרים "אוריון", הוא רומן מעניין ומרתק, המציב תהיות מאתגרות, זורע ספק סביר בדבר צדקת הדרך והתנהלות ההנהגות בישראל, לאורך כל שנות טרום המדינה ועם הקמתה, דרך הכיבוש וההתנחלות. אולי אפשר היה - ועדיין לא מאוחר - לפעול אחרת. הוא גם מציע דרך הבראה וריפוי ושיקום היחסים עם ערביי הארץ הזאת ועם אלה שבשכנות: דרך לשלום.

שָׁלוֹמוֹן הַרְטְפִילְד, גיבור הרומן הוא אידיאליסט - התגשמות הציוני והחלוץ הישראלי. דמות מורכבת, המתמודדת וגם יכולה עם זוועות וקשיים ב'שואה' בהונגריה, ובישראל במהלך 'מלחמת השחרור' עם נפילתו בשבי המצרי. אך הקרב האמיתי שלו, והקשה מכולם, המתנהל עד יומו האחרון, הוא  מאבקו הפנימי, נוכח הכרסום הבלתי פוסק בערכים בהם האמין כאדם וכיהודי דתי: ערכים הגלומים בציונות ובאמונה הדתית. הוא מתנודד בין הריסות חייו, ובין זהויותיו: קעקועו בשואה, ולאחריה - כשהוגדר והונצח כ"בוגד". גם המסתורין על אודות היעלמותו המתמיהה של אביו, כשהיה בן תשע, רודף אותו כל חייו, והחיפושים אחריו שזורים בחייו באירופה ובארץ, עד הסוף המפתיע.                                                                                                               

טראומות החלל והחסר מתנקזות באומנות: שלומון יוצר ויטראז'ים מזכוכית צבעונית. אוסף את שברי הזכוכית הפוצעים וחותכים בו, ומרכיבם לתמונה גדולה, צבעונית ומאירה. 
                                                                                                                              
שתי יממות מיטלטל שלומון בן ה- 93 בין חיים למוות, אך אלו גם טלטלות חובקות עולמות ותרבויות ותקופות הרות אסון. צומת של רוחות העבר העתיקות – מערש היהדות והעולם, הנשזרות ברפאים של השואה, השמד והחורבן ובהקמת מדינת ישראל – הנושק לעידן של הכרעות קשות וחרדות לעתיד.

"מה שטוב לפילים" הוא ספרה הראשון של מרגלית בר לב (66), אם לשלושה ילדים, תושבת הוד השרון. שירים שלה פורסמו במדורי התרבות וב"עיתון 77", וכן רצנזיות על ספרי שירה ופרוזה ומסות.

"מה שטוב לפילים" מאת מרגלית בר לב. הוצאת הספרים "אוריון", 524 עמודים. מחיר לצרכן 85 ש"ח. להשיג בחנויות הספרים וכן בחנות ההוצאה בקניון ערי החוף, רחוב סחרוב 19, ראשון לציון ובחנות המקוונת של ההוצאה www.orion-books.co.il

                       

2 תגובות:


 1. 'מה שטוב לפילים' שכתבה מרגלית בר לב, הוא ספר חזק.תופס.מרתק.משקף.
  מצד אחד היה מרנין לקראת ולהכנס למחוזות ילדותי האהובים מצד שני ההכרות הזו היתה בעוכרי..מעניין היה לקרא את הספר ממקום נקי.
  כך או כך ספר חזק מאוד.מרתק.מקצועי.
  נוגע במחוזות הנפש וההו-י-ה הארץ ישראלית
  מומלץ מאוד!!!
  אסתר שרביט‏

  השבמחק
 2. הרומאן "מה שטוב לפילים" של מרגלית בר-לב הוא ספר שנכתב במחשבה, מעורר מחשבות רבות, מרתק וחכם. קראתי בסקרנות רבה את סיפור חייו המרתק, המלא תהפוכות, משברים והתמודדויות של הגיבור, שלומון הרטפילד, והתפעלתי כיצד דרך הסיפור המופלא שוזרת הסופרת ומעלה סוגיות חשובות מאין כמותן בהתנהלות המדינה שלנו מלפני הקמתה ועד היום. לאורך כל חייו בארץ מתמודד שלומון עם תחושות הבגידה של המדינה ושל הציונות ובמיוחד בכתם שדבק בו ובחבריו שנלחמו בקרב בניצנים ונפלו בשבי, הכינוי "בוגדים" שנשא עמו כמעט עד יום מותו... בעיני הספר חשוב וראוי שכל אזרח במדינה הזו שיקרא אותו. גילה פז

  השבמחק