יום שני, 7 בספטמבר 2020

ספר חדש: שופט ולא שופט

 

ספר חדש:

שופט ולא שופט מאת אליעזר היון

מאחורי הקלעים של הדרמה החברתית בתנ"ך

 

 

 


הספר "שופט ולא שופט" מאת אליעזר היון בהוצאת אלומות מבית "דני ספרים", הוא השלישי בטרילוגיה, עוסק בסודות, המסתתרים מאחורי הקלעים של הדרמות החברתיות בתנ"ך, ומתמקד בעידן המתואר בספר שופטים. הייתה זו תקופה סוערת, דינמית ורבת תהפוכות, והיא אינה מפסיקה להעסיק את מוחותיהם של החוקרים, הלומדים והאוהבים את התנ"ך בכל הזמנים.

 

כקודמיו בסדרה, מלך ולא מלך ונביא ולא נביא, מבקש ספר זה לפענח את הסודות שמסתתרים מאחורי הדמויות המרתקות. האם מקרי הוא, שאת אחד מנצחונותיו המזהירים ביותר של העם היהודי הובילו שתי נשים חזקות? האם שמשון אכן היה "גיבור"? מיהו הטוען לכתר, שרצח את 70 אחיו רק כדי לגלות כי מולו ניצב מורד שמזכיר לו את עצמו? ומה התחולל מאחורי הקלעים של הדרמה מקפיאת הדם של הפילגש, שגופתה נותחה לאחר שהמון ברברי התעלל בה?

 

הרקע החברתי והפסיכולוגי של ספר שופטים מוביל אותנו למפגש בלתי אמצעי עם מסגרות חברתיות ודפוסי חיים גבוליים, בין עידן של פריחה לזמנים של מצוקה, בין מערכות מתפקדות לסיטואציות מפלצתיות, בין קבוצות אמיצות לקהילות פראיות, בין מנהיגים מפעימים למושלים מחרידים.

 

כפי שמתעקשת טרילוגיית הספרים לטעון, מעולם לא חשש התנ"ך לתאר בטקסטים גלויים את אשר אירע, אבל הוא דורש מאתנו "עבודת בילוש", שתחשוף את המשמעויות התת-רובדיות במישור הפסיכולוגי, ובעיקר החברתי. ההתוודעות לסיטואציות החברתיות הללו מעניקה לקורא מסגרת חדשה, מקורית ומשכנעת, ונוטעת בו את התחושה כאילו זו לו הפעם הראשונה שבה הוא נתקל בדמותם של גיבוריו, גיבורי התנ"ך.

 

אליעזר היון בוגר ישיבות ליטאיות, דוקטורנט ומרצה לסוציולוגיה באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטה הפתוחה, ובעל טור זה כ-13 שנים באתר ynet יהדות.

 

 

"שופט ולא שופט – מאחורי הקלעים של הדרמה החברתית בתנ"ך" מאת אליעזר היון. הוצאת אלומות מבית "דני ספרים". 231 עמודים, מחיר לצרכן 98 ש"ח, להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: www.siman-kria.co.il          

 

 

 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה