יום שישי, 12 באפריל 2019

ספר ילדים חדש: "סבתא הפוכה"


ספר ילדים חדש: "סבתא הפוכה" מאת עידית יולזרי                                                                                             
ספר הילדים "סבתא הפוכה" מאת עידית יולזרי, בהוצאת הספרים "נשמה", מתאר את אופיה של האהבה הבן דורית הבאה לידי ביטוי בקשר הייחודי שנוצר ומוסיף להיבנות, בין נכדים לסבתות ולסבים שלהם. יולזרי מקדישה אותו לשלושת דורות: ילדים, הורים, סבים וסבתות. 

סבתא הפוכה מתאר מצב שהילד מספר על סבתו המודרנית, המשונה, המביאה לו כל שבוע מתנה, המשחקת עימו כדורגל, המלמדת אותו שלשבור זה מועיל לפעמים, העולה לנדנדה עימו, המעניקה לו חום וחומר למחשבה גם אחרי לכתה. סבתא אוהבת ומסורה, היא ״הפוכה״ רק למראית עין, בעצם היא ממש סבתא .

במרכז הספר 'סבתא הפוכה', ניצב הקשר בין סבתא ונכדה הפעוט. הספר המוצג לנו מבעד לעיניו של הנכד הצעיר מחולק לשלושה פרקים, במרכז כל פרק בילוי משותף של השניים: בבית הנכד, בגן השעשועים ובבית הסבתא. בכל פרק מתאר הנכד את הקשר המיוחד שלהם ואת מה שכל אחד מהם מקבל ממנו.

הפרק הראשון, 'סברס ובננה' מציג את דמותה של סבתא כשהיא מגיעה לבקר את הנכד בביתו. הוא תוהה אם הסבתא שלו היא סבתא הפוכה. מדוע הוא תוהה? כי הסבתא שלו אינה דומה לשאר הסבתות, שערה אינו אסוף בצורה מסודרת אלא עשוי צמות צמות מקושטות בצבעים או בצדפים ובמרכז פניה ניצבים משקפיים סגולים. סבתו מודרנית במיוחד ויש לה אייפון, מחשב נייד ואינטרנט אלחוטי. וכמו הצעירים היא מגיעה אל הנכד היא רכובה על רולר בליידס או סקייטבורד. 

לסבתא ולנכדה יש גם תחביב משותף: שניהם אוהבים ללוש ולפסל בחומרים שונים. משום שהיא פסלת היא אינה מתפלאת בניגוד לשני הוריו, לראות אותו לש את הבננה שפרסה והגישה לו לאכול על הצלחת. ומשום שמדובר בבננה ולא בסברס קוצני היא אינה מודאגת ולאחר הארוחה שוטפת את ידיו במים זורמים ולא משתמשת במגבון. היא יודעת שכמוה, לכן עברה להתגורר ליד הים, גם הוא אוהב מים זורמים.

בפרק השני, 'סבתא היא כמו', הנכד מתאר מהי סבתו בשבילו. ממש כמו נכדים רבים ביקוריה של הסבתא נתפסים בעיניו כמו ביקור של 'סנטה קלאוס' או 'אליהו הנביא'. היא מגיעה תמיד עם הפתעה באמתחתה: מתנה, תבשיל, פרי או שיר. יחד אתו היא מתיישבת על השטיח ומשחקת בכל המשחקים שלו, היא יוצאת לשחק אתו במרפסת ובגן המשחקים ולא מוותרת אפילו על עליה למגלשה. בגן המשחקים הוא יודע שסבתו אחריו תמיד וכשהוא צמא היא מגישה לו מים עוד לפני שהוא מבקש. סבתו גם מרשה לו לשתות מים גם מן המתקן בגן ובדרך חזרה קוטפת לו פרחים שיוכל לשחק בהם בידיו בזמן שהוא יושב בעגלה.

הפרק השלישי המסיים את הספר נקרא 'סבתא מרשה לי' והוא עוסק בכל מה שהנכד יכול לעשות בבית של סבתו. הבית של סבתא שונה מן הבית של הנכד, הוא פחות מסודר והחוקים בו פחות נוקשים. מותר ללכת בו יחפים, להתלכלך ואפילו לאכול לבד. אצל סבתא מותר לעשות טעויות כדי ללמוד, גם אם לפעמים גם נשברים דברים. הנכד מכיר סבתות שונות מכל הסוגים אבל יודע שלכולן יש משהו משותף אחד: יש סודות משותפים לסבתות ונכדים שרק הם מכירים.

הספר מלווה באיוריה הצבעוניים של אילה נצר, העוטפים את הטקסט.

עידית יולזרי היא אמא לשניים וסבתא ל- 3 נכדים. משוררת ומחברת מספר ספרי ילדים. בעבר עסקה באמנות פלסטית, ציור, פיסול, מיצב וצילום והציגה בתערוכות אמנות. "סבתא הפוכה" הוא ספרה החמישי. ספריה הקודמים: "יונתן התמנון המתמהמה": במרכזו תמנון שהתמהמה לצאת לים ובכך לא אפשר לאימו ולעצמו חיים עצמאיים. כאשר יונתן התמנון גילה את הים ואת היצורים האחרים הוא אימו שינו את חייהם; "מה שחשוב לי הוא לא הדבר החשוב בעולם": מספר על ילד בעל כישרון אומנותי יוצא דופן שהיה חשוב לו להיות אותנטי ממפורסם; "סוסונת הים הוורודה והירוקים": מהי הפגנה, כיצד ניתן להתגבר על מיכשולים בדרך. במרכז הספר נערכת הפגנה כנגד זיהום הים הנגרם ע"י מפעלי בני האדם וכולם לומדים על ערך הנתינה; "נעה הארנבת הנעלבת": נועה הארנבת עוברת שיימינג ולומדת להתמודד ולהתגבר על כך.

"סבתא הפוכה" מאת עידית יולזרי. איורים: אילה נצר. הוצאת הספרים "נשמה", 45 עמודים. מחיר לצרכן 69.90 ש"ח, מנוקד. להשיג בחנויות הספרים או באמצעות פנייה לסופרת באמצעות האימייל yulzariidit@gmail.com או בטלפון 050-8434558


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה