יום שלישי, 25 בנובמבר 2014

חברים במתנה

ספר ילדים חדש: חברים במתנה

מאת רם מוסקוביץ
קבלת האחר והשונה


"חברים במתנה" מאת רם מוסקוביץ, בהוצאת הספרים "אוריון" הוא סיפור עם מוסר השכל, סיפור מרגש על  קבלת האחר והשונה ועל הסובלנות לאחר. הספר מתמקד בסיטואציות מוכרות מבית הספר ומגולל את סיפורו  של נעם, הילד המקובל ביותר בכיתה שתמיד קבע מי יעשה מה והיכן: "בהפסקות לא הרשה נעם לילדים שמנים להשתתף במשחקים, למסיבת הכיתה אף פעם לא הזמין ילדים במשקפיים ולנבחרת הכדורסל של הכיתה בחר רק ילדים גבוהים במיוחד... נעם רצה שכל החברים שלו יהיו כמותו". למסיבת יום ההולדת שלו בחר נעם לא להזמין ילדים שהיו שונים ממנו. הוא לא הזמין את דני השמן, את יובל שמרכיב משקפים, את רותם עם האף הארוך ואת מור שנעזר בכיסא גלגלים. הילדים ה'מנודים' הרגישו לא רצויים ולא רצו ללכת לבית הספר.

ערכים של הדדיות ושוויון הובילו את הילדים לעשות מעשה - הם כינסו אספת כיתה שאליה הוזמנו כולם חוץ ממנו, ובה החליטו שלא יניחו לו לפגוע באף אחד מהם. נעם מקבל שיעור מאלף על חברות והמשמעות של חברות אמיתית נטולת דעות קדומות. כתוצאה מקריאת הספר, קוראים צעירים ומבוגרים כאחד ימצאו את עצמם בוחנים מחדש את דרך בחירת החברים שלהם.

את הספר מלווים איוריו הססגוניים של עדי צחור והוא מיועד לגילאי 5-8.

לראות את הטוב בכל אדם

נעם "התלמיד המצטיין והספורטאי המעולה" לומד שאף אחד הוא לא כמוהו, הוא לומד לראות את הטוב בכל אדם: דני השמן הוא הילד הכי מצחיק בכיתה, יובל הממושקף יודע לשיר בשלוש שפות, רותם בעל האף הארוך עושה קסמים מיוחדים ומור הנכה יודע לעשות חיקויים מצחיקים. כפי שאמרו לו הילדים: "כולנו חברים, כולנו שווים, זה את זה תמיד מכבדים".

מה עוד לומד נעם? שלא המראה החיצוני של האדם קובע את מהותו, לכל אדם יש מה להציע, וכי עלינו להכיר את האדם לעומק ולתת לו הזדמנות, לפני שאנחנו שופטים אותו ומקטלגים אותו לפי האמונות שלנו - כי כל אחד הוא יחיד ומיוחד.
נירה פורת, מורה ויועצת חינוכית, כותבת בספר "ספר זה נוגע ברגישות רבה בנושא כאוב, הקשור בחוויה יומיומית אצל ילדים, שבה מוצג לא רק הצד הנפגע, אלא גם הצד הפוגע. הילד הפוגע מבין ומפנים את משמעות הפגיעה בזולת ואת כוחה של הקבוצה. חובתנו כהורים לשים לב למצבים ולאירועים מן הסוג המתואר בספר, המתרחשים במרחב המציאותי, לתווך אותם, להסביר ולהמחיש את משמעותם והשלכותיהם. בחברה הפלורליסטית והכוחנית בת זמננו יש חשיבות רבה להעלאת המודעות לטיפוח חברות כנה ואמיתית, נטולת דעות קדומות, המתבססת על ערכים כמו אמפתיה, חמלה, נתינה וקבלת השונה, כבר מגיל הגן".

רם מוסקוביץ (43), נשוי ואב ל- 4, מספר על השראתו לכתיבת הספר: "מאז ומעולם כתבתי למגירה (בעיקר שירים). עם השנים גיליתי דחף לכתוב לילדים. חשוב לי להעביר מסרים חינוכיים משמעותיים בצורה קלילה. מזה 14 שנים אני מתגורר בלוס אנג׳לס, עיר שהיא, ללא ספק, כור היתוך משמעותי של אין-סוף תרבויות, דתות ושפות. ארבעת ילדיי לומדים בבתי ספר ממלכתיים, ואני נפעם כל פעם מחדש מהאופן בו הילדים בבתי הספר המקומיים אינם נותנים למראה חיצוני, שפה או דת להיות מכשול או מחסום ביצירת קשר.  הכבוד ההדדי והסובלנות הם מודל לחיקוי וחשוב לי להעביר את המסר לילדי כל העולם: למראה, דת, שפה או מוגבלות פיזית אין שום מקום במערכת השיקולים ביצירת מערכת חברות! מקווה שתוך כדי קריאה מהנה של הספר יחלחלו גם המסרים החשובים".

רם מוסיף, כי "הספר מיועד להעביר מסר מאד חזק לילדים והורים כאחד. כולנו בני אדם ועלינו לכבד ולקבל זה את זה בלי תנאי. כולי תקווה שהספר יתורגם לשפות רבות ככל האפשר כיוון שהמסר  מתאים לכל חברה באשר היא. ההכוונה לילדים חייבת להגיע מההורים. כאב לארבעה ילדים אני סבור שאם נחנך את ילדינו לסובלנות ולכבוד הדדי לזולת, נחייה בעולם הרבה יותר טוב, נדע ליהנות מכל צבעי הקשת ונעניק לילדינו את הכלים לחשוב בצורה טהורה ונקייה משיקולים זרים".

רם מוסקוביץ מסכם, כי "בימים אלו אני עובד על כתיבת ספר חדש שמטרתו תהיה להעביר מסר לילדים לחשוב מחוץ לקופסא".

"חברים במתנה" מאת רם מוסקוביץ. לגילאי 5-8, איורים: עדי צחור. הוצאת הספרים "אוריון", 29 עמודים. מנוקד. מחיר לצרכן 49 ש"ח, להשיג בכל חנויות הספרים, דרך חנות ההוצאה ברחוב סחרוב 19, קניון ערי החוף, ראשון לציון ובחנות המקוונת של ההוצאה www.orion-books.co.il או דרך אתר המחבר http://www.thegiftoffriends.com/

            

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה