יום חמישי, 25 ביוני 2020

ספר חדש: כתם שחור על גב ברבור


ספר חדש:
כתם שחור על גב ברבור
מאת אברהם לינהרט
עורך אמנון ז'קונטכתם שחור על גב ברבור מאת אברהם לינהרט בהוצאת הספרים אוריון הוא רומן מתח המקפל בתוכו תעלומה שנראית בתחילה כשולית ופתירה, אך מתגלה כמערבולת השואבת לתוכה משפחה שלמה ואת המדינה כולה.

אסף, בנם של עודד ורונית, חוזר מבית הספר נרעש, לאחר שגילה פיסת היסטוריה משפחתית שמטילה צל ומשנה את כל מה שהוא ובני משפחתו ידעו על סבתא רבתא שלו, יוליה לייזר. עודד, איש השב"כ, יוצא למסע כדי לגלות מי מעליל על סבתו ומעוות את ההיסטוריה המשפחתית, ומדוע. עד מהרה הופך מסע זה למאבק חסר פשרות בינו לבין ארגון דתי מסועף שמבקש לשכתב את העבר ולשנות את המציאות הקיימת. הוא נקרע בין החובה לשמור ולהגן על שלמות המשפחה לבין רצונו לטהר את שם סבתו ולשמור על החיים שהכיר. מאבקו זה מגיע לשיאו בסיום המרתק של העלילה.

אברהם לינהרט, יליד תל-אביב, מוותיקי העיר חולון, הוא בוגר האוניברסיטה העברית בירושלים בהיסטוריה כללית ומדעי המדינה, וממייסדי קיבוץ יוטבתה שבערבה. כיהן לאורך תקופה ארוכה בת 43 שנים בתפקידים בכירים בשירות הציבורי. בין היתר שימש כעוזרו האישי של יו"ר ההסתדרות, ירוחם משל, ועבד במחיצתם של ראשי הסתדרות נוספים - אהרון בקר, יצחק בן-אהרון, ישראל קיסר, חיים הברפלד, חיים רמון ועמיר פרץ. תקופה קצרה כיהן כיו"ר הסתדרות האקדמאים במדעי החברה והרוח, ובמשך 13 שנים כמנכ"ל הראשון של קרן "ידע", קרן השתלמות לאקדמאים, מיום היווסדה. יזם והקים את "בית האקדמאי", המשמש מכללה ארצית להשתלמויות של אקדמאים במדעי החברה והרוח. הוא חבר ופעיל בגופים שונים, מקומיים וארציים, הפועלים לטובת הציבור. היה עורכו הראשי של הירחון "שדמות".

כיום אברהם לינהרט מרצה בנושאי השואה ואירועים בתולדות היישוב בארץ. ברשותו אוסף גדול של מסמכים, כתבי-יד, תמונות ומוצגים מקוריים בנושאים אלה. "ההרצאות שלי מתבססות על חומר זה, אותו אני מציג בפני השומעים ומספר על כל פרט ופרט שבו", הוא מסביר. "ההרצאות ניתנות למבוגרים ולתלמידי בתי ספר, כאחד. מחמם את הלב לראות שגם ילדים, אפילו בכיתות ה'-ו', מגלים עניין רב בנושאים אלה ומשתתפים באופן פעיל במפגש – בקשב מתוח, בשאלות מפתיעות וענייניות, וברצון לשמוע ולראות עוד ועוד – אפילו על חשבון ההפסקות מלימודים וזמנם החופשי". 

אברהם לינהרט הוא גם מלחין ופזמונאי, שרבים משיריו שודרו בתחנות הרדיו השונות.

"כתם שחור על גב ברבור" מאת אברהם לינהרט. עריכה: אמנון ז'קונט ושרון קלימי מישיקר. הוצאת הספרים "אוריון", 367 עמודים. מחיר לצרכן 92 ש"ח. להשיג בחנויות הספרים ברחבי הארץ או בחנויות הספרים הדיגיטליות וכן בחנות ההוצאה בקניון ערי החוף, רחוב סחרוב 19, ראשון לציון ובחנות המקוונת של ההוצאה www.orion-books.co.il.אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה