יום רביעי, 8 באוגוסט 2018

משחק הפלנטות מאת דב בהט


דב בהט, "משחק הפלנטות". 

עורכת: לילי פרי. טוטם ספרים. 

122 עמ' מחיר: 69 ש"ח. להשיג בחנויות ובאתר ההוצאה

עיצוב עטיפה: יאנה סגל. ציור: קטיה בריודין.

ספר מלא וגדוש בשירים שיודעים לדגדג את הלב והמוח גם יחד!


ספר השירה השלישי של אמירטוס פרופ' דב בהט מציע לנו מבט חכם, רגיש ופואטי על המציאות וזוהי הזדמנות, בעידן הגילנות בתחום השירה והספרות הישראלית, לתת מקום גם לשירה מפוכחת ומנוסה אך כזאת שעדיין נותנת מקום גדול לרגש.טִפַּת מַיִם


אֱלוֹהִים, אוֹ אוּלַי
כּוֹחָם שֶׁל כּוֹכָבִים,
הֶעֱבִירוּ אוֹתָךְ בְּדַרְכִּי
בְּשָׁעָה בִּלְתִּי צְפוּיָה
בְּאֶמְצַע יוֹם קַיִץ צורב.

כָּל חַי לָהַט סְבִיבֵנוּ
וְכָל דּוֹמֵם הָפַךְ גֵיהִנֹּם.
רַק מִמֵּךְ נָשְׁבָה רוּחַ קְרִירָה
מַבַּט עֵינַיִךְ הֵטִיל צֵל.
טִפַּת מַיִם מְשִׁיבַת נֶפֶשׁ
נָפְלָה עַל שְׂפָתַי הַצְּחִיחוֹת.


אחרי שכבר הוכיח בספריו הקודמים שהוא יודע לגשר ולחבר בין לבו - הגועש והרועש, העשיר, והמלא בתום, חמלה וחום - לבין שכלו החד, הקר, היודע להבחין בניואנסים דקים ובתופעות חובקות עולם, גם הפעם, בספר שיריו השלישי "משחק הפלנטות", מביא לנו דב בהט ספר מלא וגדוש בשירים שיודעים לדגדג את הלב והמוח גם יחד: "מַשְׁאֵבָה בְּגֹדֶל אֶגְרוֹף / מַזְרִימָה בַּגּוּף דָּם, / אַהֲבָה, שִׂנְאָה, קִנְאָה / יְדִידוּת וּשְׁאַר נוֹזְלִים חַמִּים."
"משחק הפלנטות" מביא לנו צער על אהבות שחמקו, חשבון נפש לנוכח בחירות וטעויות, זיכרונות מתוקים, וגם כאלה שפחות. אחרי שבהט פותח לפנינו את עולמו הפנימי הוא מוביל אותנו החוצה, להתפעל מפלאי הבריאה, מכלבים, מפרחים, מעונות השנה וממשחק הפלנטות בשמים. ובסוף עוד יש לו כוח לחזור איתנו לשירים שעוסקים בחברה האנושית, ובזו הפרטית שלנו כאן בארץ ישראל; מיצירות אמנות לבלופים הגדולים של מומחי השיווק - כולם מוצאים את מקומם בין שיריו. 
ולדברי פרופ' גבריאל מוקד: "בהט אינו קהלת – הוא לא מנסה לחנך אותנו, והוא אינו שוקע למרירות שתוקפת לפעמים אנשים המתקרבים כבר לגבורות. במקום אלה הוא מציע לנו מבט חכם, רגיש, פואטי, על המציאות. מבט של מי שמכיר את העולם ובעצם כבר יכול לו."


הָאֲרָיוֹת רְצִינִיִּים
וְלֹא מְחַיְּכִים.
הַקְּרָב הָאַחֲרוֹן
עוֹד לֹא הָיָה.
עַד שֶׁיָּבוֹא
לֹא תִּהְיֶה מְנוּחָה.
דְּרוּשִׁים לָנוּ כָּל
הַטְּרוּמְפֶּלְדוֹרִים שֶׁיֵּשׁ,
הַאִם יַגִּיעוּ בַּזְּמַן
אֶת לִבִּי לְאַשֵּׁשׁ?


זהו ספר נדיר ומפוכח בעידן בו שולטים משוררים צעירים רבים שמעוניינים "לבעוט" ו"לנער את המוסכמות".
דב בהט (83) הוא אמריטוס פרופסור באוניברסיטת בן-גוריון, מומחה בעל שם עולמי לגיאולוגיה, לשעבר רקטור האוניברסיטה. מאז פרישתו הוא מקדיש את רוב זמנו ליצירה ספרותית.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה