יום שני, 16 בדצמבר 2019

ספר חדש: המאה העשרים – הכרוניקה מאת עופר ריחני


ספר חדש: המאה העשרים – הכרוניקה 

מאת עופר ריחני


                                                

המאה העשרים הייתה מאה שחלו בה תמורות מרחיקות לכת. במאה הזאת הסתיים עידן האימפריאליזם והקולוניאליזם, פרצו שתי מלחמות עולם ומלחמות אזרחים רבות.

הספר "המאה העשרים - הכרוניקה" מאת עופר ריחני בהוצאת הספרים "עופר" סוקר את האירועים המשמעותיים במאה הזאת שנה אחר שנה, חודש אחר חודש על פי סדר כרונולוגי. על כל אירוע, על כל שנה אפשר היה לכתוב אלפי עמודים, אך לא זאת מטרת הספר. המטרה היא להביא לידי הקורא בתמציתיות, בבהירות ובאופן כרונולוגי את קורות המאה העשרים.
בתחום התגליות וההמצאות היינו עדים, בין היתר,  להמצאת המטוס, פצצת האטום, הטרנזיסטור והטלוויזיה. במאה הזאת כבש האדם את הירח, גילינו את הפניצילין, את  הגלולה נגד היריון, את הטלפון הנייד ועוד.

העם היהודי עבר טלטלה - השואה שתיזכר לדיראון עולם, הקמת המדינה ושש מלחמות קשות. במדינת ישראל צמחה והתפתחה פעילות מדע ומחקר ענפה.

עופר ריחני (59), אב לשלושה וסב לרונה, תושב תל אביב ועד לאחרונה תושב מזכרת בתיה. עבד בתפקיד יועץ השקעות בבנק הבינלאומי הראשון, היה בעל עסק עצמאי בתחום הבוטניקה והצומח וכיום לצד היותו היסטוריון הוא עוסק בתחום הנדל"ן.

עופר ריחני מספר: "במאה העשרים אימפריות נפלו, וקמו מדינות חדשות, פרצו שתי מלחמות עולם נוראיות שגבו את חייהם של מיליוני בני אדם. פרצו גם מלחמות אזרחים רבות: ברוסיה, בספרד, בסין, בלבנון ובמקומות אחרים, מלחמות בין מדינות שכנות על שטחים ואידיאולוגיה ומלחמה מוזרה – 'המלחמה הקרה'".

"במאה הזאת תוחלת החיים עלתה ואוכלוסיית העולם גדלה מ-1.65 מיליארד לכשישה מיליארד איש. בתחום התגליות וההמצאות היינו עדים להמצאת המטוס, פענוח ה-DNA, פצצת ביקוע גרעיני, האניגמה, הפניצילין, הטרנזיסטור, הטלוויזיה, כיבוש החלל, המצאת ה-MRI, המחשב, הטלפון הנייד, האינטרנט, הגלולה נגד היריון ועוד".

"הייתה זאת מאה של רציחות פוליטיות רבות: האחים ג'ון ורוברט קנדי, מרטין לותר קינג, פייר ואמין ג'ומאייל, יצחק רבין, ניקולא צ'אושסקו, הנשיא האמריקני מקינלי, אנוואר סאדאת ואחרים. בתחום המשטרים, הוקמו משטרים אפלים: קומוניזם, פשיזם, נאציזם ומשטרי האייתולות. משטרים אלה הצמיחו את גדולי המרצחים: סטלין, היטלר, מאו דזה דונג, אידי אמין, מועמר קדאפי, סדאם חוסיין ועוד ועוד. המאה העשרים הולידה מהפכנים גדולים: צ'ה גווארה, לנין, קסטרו מנדלה ועוד. קמו התאגדויות מדיניות במטרה לשמור על השלום העולמי: חבר הלאומים, האומות המאוחדות והאיחוד האירופי".

"העם היהודי עבר טלטלה - השואה שתיזכר לדיראון עולם, הקמת המדינה ושש מלחמות: העצמאות, מבצע סיני, ששת הימים, ההתשה, יום כיפור ושלום הגליל. מלחמות אלה היו נקודות ציון דרך בהיסטוריה של עמנו. במדינת ישראל צמחה והתפתחה פעילות מדע ומחקר מפותחת. כמה וכמה המצאות, תגליות מדעיות ופיתוחים טכנולוגיים שמקורם "כחול לבן" זכו לתהודה עולמית: טפטפות, ICQ, רב-בריח, מטוס הלביא, אפיליידי, 'מרכבה' עם 'מעיל רוח', דיסק און קי, וזכינו במדענים גדולים שחלקם אף זכה בפרס 'נובל'".

"קמו אירגוני טרור: ספטמבר השחור, האחים המוסלמים, חמאס, הג'יהאד האסלאמי, חיזבאללה, אל קאעידה, טליבאן, בוקו-חראם, הבריגדות האדומות, באדר מיינהוף, מאו מאו, אבו סאף, ira האירית, המחתרת הבאסקית, המחתרת הכורדית ואחרים.

"המאה העשרים – הכרוניקה" הוא ספרו השביעי של עופר ריחני.  ספריו הקודמים: "מנהיגי ציר הרשע" (עופר, 2019) - מציג את סיפורם של שלושת הרודנים אדולף היטלר, יוזף סטלין ובניטו מוסליני, מגדולי מנהיגי הרשע בהיסטוריה. רשע-סדיסט, אכזר, חלאת אדם, חסר לב, מנוול, נבזה, ערל לב, איש של זדון, דמון, שטן. רק אנשים סדיסטים, אכזריים ונבזים בכל נימי ליבם ונפשם היו מסוגלים לבצע את הפשעים המחרידים אשר עשו למין האנושי, ולכן יזכרו לעד כמנהיגי ציר הרשע. "שואה - הכרוניקה" (אוריון, 2018)- מתאר באופן כרונולוגי וקולח את מהלך האירועים והזוועות שהתחוללו לאורך 12 שנים של שואה, משנת 1933, עת עלה היטלר לשלטון בגרמניה ועד נפילתו בשנת 1945. הספר מספק תמונה כוללת ושלמה על תקופה קשה זאת. זהו מעין מדריך שימושי לכל המתעניין בפרק ההיסטורי המשמעותי והדרמטי ביותר לעם היהודי. מטרתו של ספר זה היא להביא לידיעת הקורא בתמציתיות ובאופן כרונולוגי את השלבים בשואת העם היהודי. "המהפכנים הגדולים בהיסטוריה" (סטימצקי, 2018) - סיפור חייהם ומותם של שלושת המהפכנים ולדימיר לנין, פידל קסטרו וצ'ה גווארה; "אש אהובתי" (סטימצקי, 2017) - ספר שירים המוקדש לבת זוגו מאשי; "מלחמת העולם השנייה: קרבות המפנה" (קינג, 2011) - בספר זה שהפך לרב מכר מתוארים מהלכי שלושת קרבות המפנה במלחמה שהתחוללו בשנים 1943-1942: קרב מידווי באוקיינוס השקט, קרב אל-עלמיין במדבר המערבי וקרב סטלינגרד; "מלחמת העולם השנייה: הכרוניקה" (קווים, 2006) - הספר שהפך לרב מכר מתאר את מהלכי המלחמה בחזיתות השונות בו-זמנית באופן כרונולוגי. מתועדים בו כשלוש מאות אירועים שונים שהתרחשו בשנות המלחמה 945-1939, ומידע רב על האישים הבולטים במלחמה, מבנה הצבאות ומהלך הקרבות.

עופר ריחני מספר כי בימים אלה הוא כותב את ספרו השמיני שיעסוק בשתי מלחמות העולם והמלחמה הקרה."המאה העשרים - הכרוניקה" מאת עופר ריחני. הוצאת עופר. 741 עמודים. מחיר לצרכן 99 ש"ח. להשיג בחנויות הספרים ברחבי הארץ או בחנויות הספרים המקוונות באינטרנט.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה