יום שלישי, 21 באוגוסט 2012

היעלמות


חדש בהוצאת רימונים 

היעלמותמאת: ניב קפלן

* * * * * *
(514 עמודים, 98 ₪)

אביב 1984. קארן, אמריקנית השוהה בקיבוץ נחטפת ביום הולדתה ממכוניתו של מיקי, החבר שאתו טיילה.
היא נעלמת בלי להותיר עקבות, תיק החקירה נסגר בנסיבות תמוהות, המניע לחטיפה נותר עלום וגורלה של הצעירה לא נודע.

קיץ 1987. תמונה של קארן בעת החטיפה מתגלה באקראי בזמן פשיטה של כוח צה"ל בלבנון.

מיקי ואחותה של קארן, ליסה, נשאבים בחזרה אל העבר המעיק שנותר כפצע פתוח בחייהם. בניסיון נואש להבין את אשר קרה, הם חושפים סוד משפחתי המחפה על מזימה חשאית חוצת יבשות של שירותי ביון, לסיכול מיזם מחתרתי לפיתוח אמצעי לחימה.

מדוע נחטפה קארן ומה עלה בגורלה? מהו הסוד המשפחתי האפל? עד כמה רחוק ילך ארגון תאב-בצע כדי להגן על אינטרסים שעל גבול האפור? אלה הן חלק מהשאלות שמניעות את העלילה הסוחפת ואפופת המסתורין של ספר מתח מקורי זה.

את "היעלמות" החל ניב קפלן לכתוב בשפה האנגלית ב-1992, במהלך שהותו בלוס אנג'לס למטרת לימודים. הרעיון לעלילת הספר ניצת בעקבות צפייה בסרט The Vanishing, במרכזו אישה שנעלמה מבלי להשאיר עקבות. הוא הבשיל בו במשך זמן רב והטריגר להתיישב ולכתוב, היה הצלחת ספרו של ג'ון גרישם "הפירמה" – עו"ד שלא כתב ספר מימיו והפך להצלחה. העלילה הייתה מעורפלת והלכה והתפתחה עם הזמן. תהליך הכתיבה ארך 5 שנים. לא היתה לו שום הכשרה לכתיבה חוץ מהעובדה שכל חייו קרא ספרים. (הוא היה הילד הראשון בכיתה שידע לקרוא והוא זוכר את עצמו תמיד עם ספר ביד. שלוש שנים מילדותו שהה עם משפחתו בניו-יורק, ולכן רוב הספרים שקרא היו באנגלית. כשחזר לקיבוץ בגיל 14, בית הארחה היה המקום היחיד שהיו בו ספרים באנגלית, ומידי פעם היה מנכס לעצמו ספר, וכדי לא להיתפס כגנב, היה כותב לעצמו הקדשה).
ב"היעלמות" יש מספר מוטיבים הלקוחים מהביוגרפיה האישית שלו ומחוויותיו ונסיונו בעולם העסקים. (עולם בו פועלים ארגונים עסקיים ואנשים בכירים בתוכם, שלא בוחלים בדבר כדי להתקדם ולצבור כוח).
במהלך 15 השנים האחרונות מאז סיום כתיבת "היעלמות", הוא עובד על ספר נוסף שנמצא בשלבי סיום.

ניב קפלן, יליד 1959, בעל חברת ייעוץ לתעשיית המטוסים, אב ל-5 ילדים, נולד וגדל בקיבוץ איילת השחר. בגיל 11 נסע עם משפחתו לשליחות בת 3 שנים בניו-יורק. חזר ארצה בגיל 14, בעיצומה של מלחמת יום כיפור. בצבא שירת בסיירת גולני ולקח חלק באימון ההקמה של יחידת האלפיניסטים "ארז" בשנת 1980. אחרי הצבא טייל בעולם במשך שנתיים (אוסטרליה, ניו זילנד, ארה"ב, קנדה ואירופה). ב-1984 עזב לשנתיים לניו-יורק עם אשתו ובתו הבכורה, ללימודי טכנאות קול בווילג'. משם עבר ללוס אנג'לס לעוד 8 שנים, במהלכן עשה תואר ראשון במינהל עסקים במגמת שיווק ועבד בהיי-טק. בלוס אנג'לס נולדו לו שלושה ילדים נוספים.
ב-94 חזר עם משפחתו ארצה.  התגורר בנהלל, בתמרת (בה נולד בן הזקונים, היום בן 14),  ובסוללים.לפני 9 שנים לאחר 20 שנות נישואים, התגרש. מיד לאחר גירושיו פגש את טלי, הם נישאו לפני 4 שנים וחיים היום בתל-אביב עם שני ילדיה.
ניב עובד עבור רפאל , מזה 18 שנה, בשיווק מערכות למטוסי קרב לחילות האוויר בכל העולם.

התרשמותי: ספר הנקרא בקלילות, מסוג הספרים שניתן לארוז במזוודה כשנוסעים לנופש. הספר שואב את הקורא לתוך העלילה, וכייף לפעמים "לברוח" מהשאלות הקיומיות אל תחושת המסתורין האופפת את העלילה. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה