יום שישי, 25 בנובמבר 2011

קרבות המפנה - מלחמת העולם השנייה

קרבות המפנה

במלחמת העולם השנייה
מידווי אל-עלמיין סטלינגרד

מאת: עופר ריחני

הוצאת קינג

* * * * * *

302 עמודים,  99 ₪


עופר ריחני מביא בספר זה את מהלכי שלושת קרבות המפנה במלחמת העולם השנייה. עד אז השיגו גרמניה, איטליה ויפן הישגים צבאיים רבים תוך שהם מקימים אימפריה עולמית של ציר הרשע, המאיימת לכבוש את כל העולם.
שלושת קרבות המפנה שהתחוללו בשנים 1942-1943 -קרב מידווי באוקיינוס השקט, קרב אל-עלמיין במדבר המערבי וקרב סטלינגרד, היו קרבות מפתח שהפכו את קערת המלחמה על פיה. (הצילומים של מפקדי הקרבות מופיעים בחזית עטיפת הספר). בסיום קרבות אלה עברה היוזמה לבעלות הברית עד לניצחון הסופי.

עד כה פורסמו ספרים על כל קרב בנפרד. ספר זה מאגד לראשונה את שלושת הקרבות תחת קורת גג אחת, תוך הדגשת המשותף ביניהם.

עופר ריחני, קורא סקרן וחובב היסטוריה נלהב, כתב את הספר כ-4 שנים, תוך הסתמכות על עשרות ספרים בנושא. קרבות המפנה במלחמת העולם השנייה הוא ספרו השני.

אחרי יציאת ספרו הראשון "מלחמת העולם השנייה-הכרוניקה" (בימים אלה ראתה אור מהדורה חדשה שלו בהוצאת קינג),  החל ריחני להרצות לפני תלמידי תיכון לקראת יציאתם לפולין. הספר זכה להצלחה רבה, הומלץ ע"י משרד החינוך ומופיע בוויקיפדיה, ברשימה "לקריאה נוספת" בערך "מלחמת העולם השנייה". המליץ עליו אל"מ ד"ר מאיר פעיל: "זהו ספר חשוב מאוד, מעניין וייחודי. ממש אנציקלופדיה קומפקטית על מלחמת העולם השנייה". הספר עשוי לפתוח בפני הציבור צוהר אל החשיבה הצבאית ואל הבנת מהלכי המלחמה. חשוב שכל אדם יבין נושא זה – לפחות באופן כללי. רצוי כי קציני צה"ל יחזיקו אותו בתרמיליהם. חשוב כי בכל ספריית בית-ספר יהיו שניים-שלושה עותקים של ספר זה".

עופר ריחני, יליד 1959, תושב מזכרת בתיה, נשוי לאירית ואב לשלושה, החל לחפש מידע מסודר ובהיר על המלחמה בעקבות רצח סבתו ברטה (ברכה) בראון ע"י הנאצים על אדמת הונגריה הכבושה, בהותירה את אמו, רחל, יתומה בגיל ארבע. בגיל רך זה הצליחה לברוח בעזרת משפחתה כשהם חוצים את האלפים וגונבים גבולות באירופה הכבושה בדרכם לישראל.

"במלחמת העולם השנייה היו שלוש מערכות צבאיות שהביאו למפנה במהלכה. כוחו של ספר זה וחשיבותו, בהארת שלוש המערכות הצבאיות הללו".
אפי מלצר – סא"ל (מיל'), היסטוריון צבאי ועורך

התרשמותי: לאחר שקראתי את ספרו הראשון של עופר ריחני; מלחמת העולם השנייההכרוניקה, נסחפתי בקלות לקריאת ספרו השני; קרבות המפנה העוסק אף הוא במלחמת העולם השנייה ובאופן ספציפי בשלושה קרבות; מידווי, אל-עלמיין, סטלינגרד, שהיו קרבות מפנה במלחמה ולמעשה חיבלו בהישגיה הצבאיים של "אימפריית" ציר הרשע של אותם הימים, גרמניה, איטליה ויפן. הספר מלווה את תיאור ההתרחשויות במפות, תצלומים ורשימות כרונולוגיות. מומלץ בחום !!!


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה