יום שישי, 25 בנובמבר 2011

מלחמת העולם השנייה - הכרוניקה


מלחמת העולם השנייה

הכרוניקה

מאת: עופר ריחני

מהדורה חדשה

הוצאת קינג

* * * * * *

335 עמודים,  99 ₪ 


הבליץ על לונדון, ההפצצה על פרל הארבור, פצצת האטום על הירושימה ונאגסאקי – וכמובן שואת העם היהודי – כל אלה טראומות קולקטיביות חסרות תקדים, אשר שינו את העולם ואת התודעה האנושית. המלחמה שפצעה אנושות אומות שלמות, יצרה גיבורי ענק כמו צ'רצ'יל, דה-גול, פאטון ומונטגומרי, וכמובן – גם את הדמון הבלתי מפוענח: היטלר.
מלחמה זו מעסיקה במשך עשרות שנים – וככל הנראה תמשיך להעסיק – חוקרים, סופרים, אמנים, אנשי קולנוע ורבים אחרים. מדפי הספריות מוסיפים להתמלא בספרים המנתחים, מפרשים, מתארים ומנסים לפענח היבטים שונים של המלחמה האיומה הזאת.

"מלחמת העולם השנייה – הכרוניקה" הוא מעין מדריך שימושי לכל המתעניין בפרק ההיסטורי המשמעותי והדרמטי ביותר במאה העשרים.
לראשונה רואה אור ספר המתאר את מהלכי המלחמה בחזיתות השונות בו-זמנית ובאופן כרונולוגי. בנוסף הוא מכיל נאומים וקטעי מכתבים מרתקים של מנהיגי המלחמה, עדויות של לוחמים ששרדו וקטעי מכתבים מצמררים שנמצאו באיזורי הקרבות, פרק על האישים הבולטים במלחמה ופרק על מבנה הצבאות. כל אלה שופכים אור נוסף על ההתרחשויות בשנים אפלות אלה.

בקריאה קולחת יכול הקורא לסקור את אירועי המלחמה באופן רציף לאורך כל שש שנותיה ולקבל תמונה כוללת של המלחמה. הספר כתוב וערוך באופן ידידותי, שמקל את ההתמצאות  בנושא הסבוך והרחב הזה. הקורא יכול למצוא את האירועים המעניינים אותו על-פי התאריכים או על-פי האזורים שבהם אירעו."ספר זה עשוי לפתוח בפני הציבור צוהר אל החשיבה הצבאית ואל הבנת מהלכי המלחמה. חשוב שכל אדם יבין נושא זה – לפחות באורח כללי. רצוי כי קציני צה"ל יחזיקו אותו בתרמיליהם... חשוב כי בכל ספריית בית-ספר יהיו שניים-שלושה עותקים של הספר הזה"                                                                       אל"מ ד"ר מאיר פעיל

מלחמת העולם השנייה: הכרוניקה נכתב על-ידי קורא סקרן, חובב היסטוריה נלהב, אשר ביקש למצוא בספר אחד את תיאור מהלכי המלחמה, הוועידות, החוזים ועוד, על פי סדרם הכרונולוגי. משלא מצא ספר כזה, כתב אותו עופר ריחני בעצמו, לאחר תחקיר מעמיק שנמשך שש שנים, תוך הסתמכות על עשרות ספרים המתמקדים כל אחד בחזית אחת, בקרב אחד או בהיבט אחד של המלחמה.

עופר ריחני, יליד 1959, תושב מזכרת בתיה, נשוי לאירית ואב לשלושה, החל לחפש מידע מסודר ובהיר על המלחמה בעקבות רצח סבתו ברטה (ברכה) בראון, ע"י הנאצים, על אדמת הונגריה הכבושה, בהותירה את אמו, רחל, יתומה בגיל ארבע. בגיל רך זה הצליחה לברוח, בעזרת משפחתה, כשהם חוצים את האלפים וגונבים גבולות באירופה הכבושה בדרכם לישראל.
"מלחמת העולם השנייה-הכרוניקה" הוא ספרו הראשון. לאחר צאתו, החל ריחני להרצות לפני תלמידי תיכון לקראת יציאתם לפולין.

"זהו ספר חשוב מאד, מעניין וייחודי. זו ממש אנציקלופדיה קומפקטית על מלחמת העולם השנייה".                                                                               
  אל"מ ד"ר מאיר פעיל

התרשמותי: בזמן לימודי באוניברסיטה, בחוג  למדעי המדינה, התאהבתי בתקופת מלחמת העולם הראשונה והשנייה. בספר הכרוניקה, מצאתי את ההתנהלות הכרונולוגית שהובילה למלחמת העולם הראשונה, אסטרטגיות, מניעים ואינטרסים. הספר כתוב  וערוך באופן שמקל על הקריאה, הספר מלווה במפות וצילומים רלוונטיים.  מצאתי עוד שהספר יכול לשמש מעין מילון מושגים לתקופה ההיסטורית המדוברת. מומלץ בחום !!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה