יום שלישי, 2 בפברואר 2021

ספר שירה חדש: אלוהי הלב

 

ספר שירה חדש

אלוהי הלב

כתב: אריה רגב

 


על תשוקות ובגידות ורוחות הסערה שביניהן

המשורר אריה רגב, בכיר לשעבר במשרד החקלאות וכיום נשיא אגודת העיתונאים החקלאים, בספר השירה החדש: "אלוהי הלב"

 

השירים ב"אלוהי הלב" נוגעים במות האם, משאלות ואכזבות, אהבות נושנות, רגשות סוערים, תשוקות ובגידות, רגשי אושר קטנים, צער על הזמני והחולף, המשאלה להותיר חותם, מפגשים אקראיים ובדידות, תעתועי לילה וחרדות מפני קמילה, רשמי מסעות ומפגשים עם דמויות מרגשות, חמלת בעלי חיים, רגשות זעם ורגעי חסד, נגיעה בבנאלי ובנשגב, ותהייה על חווית הקיום והבריאה, כפי שכתוב בסיפא של שיר נושא הספר: "... אֱלֹהֵי הַלֵּב הוּא גַּרְגֵּר חֶמְלָה וּדְמָמָה".  

צעד אמיץ לכתוב ולחשוף את רגשותיו, למי שתרם רבות כמדריך חקלאי לאלפי חקלאים מהניסיון המעשי שלו בחקלאות והמידע התיאורטי בכלכלה וניהול, במהלך שנות עבודתו הרבות, וליווה את תהליך השינוי המבני בענף החקלאות בארץ, שהתאפיין במעבר ממשקים קטנים-חלקים לא יעילים – ליחידות ייצור גדולות, המנוהלות על-ידי חקלאים יזמים, וביניהם חדשנים בשיטות הניהול ובאימוץ טכנולוגיות וזנים.

במחצית השנייה  של תקופת עבודתו- בשני העשורים האחרונים, אריה ניהל את היחידה לקשרי חוץ (קשרים בינ"ל) של משרד החקלאות ופיתוח הכפר, היה חבר במשלחת שרי החקלאות ברחבי העולם, ובוועידות חקלאיות בינלאומיות , אירח בארץ דיפלומטים רבים, נשיאים, ראשי ממשלה ושרי חקלאות זרים, שבאו ללמוד אודות הישגי החקלאות הישראלית. בד בבד אריה היה מרצה מן החוץ במחלקה לכלכלה חקלאית בפקולטה  לחקלאות של האוניברסיטה העברית, לימד במשך מספר שנים, ועל כך זכה בתואר מרצה מצטיין מטעם דיקן הפקולטה.

בתחילת 2019 פרש לגמלאות ומאז הוא ממלא בהתנדבות את תפקיד נשיא אגודת העיתונאים החקלאיים בישראל, המדווחים במאמריהם על הישגי ואתגרי החקלאות כיום. כמו כן הוא ממשיך בכתיבת שירים והוא נוטל חלק בפעילות ספרותית.

מקורות ההשראה לרבים משיריו של אריה בספרו הראשון קפלי הזמן שיצא לאור ב-2018, נבעו מחוויות הראשוניות שלן מרחבי הכפר, השדות הירוקים, הבתים הישנים, עשבי חורף העוטים כפור ושלפי הדגנים מוכי השרב בקיץ, ואילו התשתית לרבים משיריו בספרו השני, אלוהי הלב, שיצא זה עתה לאור, מהווה אופיו המופנם והרגיש, הנחרד לעתים קרובות אל מול עולם רועש ופעמים כאוטי, כשבעומק  התודעה השפעת בית גידולו והוריו שעלו ארצה מגרמניה בשנות ה-30 של המאה הקודמת, במנוסה  מאיימי השלטון הנאצי, ובמיוחד אימו שנחשפה עוד טרם הולדתו לאבדן משפחתה, הורים ואחים, שנותרו שם ונספו, והתייסרה על כך בשארית ימיה.

אף כי הצורך לבטא את המהומה  הפנימית באמצעות כתיבה, היה קיים בו באריה כבר מגיל צעיר, התממש צורך זה רק בעשור האחרון, כשפרסם את שיריו בפייסבוק, טרם יציאתם לאור של צמד ספריו.   

ספר השירים הראשון של אריה – קפלי הזמן – יצא לאור באביב 2018 וכפי שמציינת עורכת הספר, המשוררת והסופרת ציפי שחרור: "מרבית השירים מהלכים מן הפנים אל החוץ ומקפלים בהם שדות מוריקים פרא, נופי בית וחוויות ילדות". "לעומת זאת", מוסיפה ציפי שחרור, שערכה גם את ספרו השני אלוהי הלב שיצא לאור זה עתה: "השירים באלוהי הלב מהלכים מן החוץ פנימה אל נבכי הנפש הבוחנת, התועה ואינה מרפה".

"אלוהי הלב" מאת אריה רגב. עורכת: ציפי שחרור. "ספרא – הוצאה לאור". 105 עמודים, מחיר 45 ₪. הספר יופץ על-ידי ההוצאה לאור לחנויות הספרים לאחר סגר הקורונה.

ניתן כבר עתה לרכישה אצל המשורר, בפנייה לכתובת אי מייל: ayke2020@outlook.com     ו/או לסלולר של אריה 050-6241098 ויישלח ישירות לכתובתו של הרוכש (המחיר כולל דמי משלוח).

(שירים מתוך: "אלוהי הלב" מאת אריה רגב. ב"ספרא – הוצאה לאור")

אלוהי הלב/אריה רגב

אֱלֹהֵי הַלֵּב

אֵינוֹ זָקוּק לְהֵיכָלוֹת.

אֱלֹהֵי הַלֵּב

אֵינוֹ מְיַחֵל

לְעֵינַיִם רוֹשְׁפוֹת.

אֱלֹהֵי הַלֵּב

אֵינוֹ חָפֵץ בִּכְלֵי מַשְׁחִית

וְאֵינוֹ דּוֹרֵשׁ גְּיָסוֹת

בִּשְׁמָם לֹא קָרָא.

אֱלֹהֵי הַלֵּב

הוּא גַּרְגֵּר חֶמְלָה

וּדְמָמָה.


מחמדת נשיקותיך/אריה רגב

מֵחֶמְדַּת נְשִׁיקוֹתַיִךְ

אֲנִי מִתְעַצֵּם בְּתוֹכֵךְ

בִּגְבוֹר תְּשׁוּקָתִי.

וּלְמִשְׁמָע אֶנְקוֹתֵּינוּ

פּוֹרֵץ הַגַּעַשׁ, שׁוֹצֵף

אֶל בֵּין שְׁעָרַיִךְ

וְהָעֹנֶג, כּוּר הִתּוּךְ

בּוֹ טוֹבְלִים שְׁנֵינוּ

בְּרֶגַע קָדוֹשׁ.


 יִפְכָה חרישית/אריה רגב

כְּשֶׁנֶּאֶסְפוּ הָרְחָשִׁים אֶל מְקוֹמָם

וְהָעֲלָטָה יָרְדָה,

הִקְשַׁבְתִּי לַקּוֹל הַדְּמָמָה.

 

הִטִּיתִי אָזְנִי עַד שֶׁעָלְתָה יִפְכָה חֲרִישִׁית.

הָיָה זֶה קוֹלו שֶׁל הַלֵּב

וְלֹא שְׁאִלְתִּיו עַל מִי פָּרַץ בִּכְיוֹ,

כִּי יָדַעְתִּי.


לא בא עמי חשבון/אריה רגב

עָשִׂיתִי אֶת הָרַע בְּעֵינֵי אֱלֹוהִים

אַךְ הוּא לֹא בָּא עִמִּי חֶשְׁבּוֹן

רַק אֲנִי.

 

אֱלוֹהִים מֵעוֹלָם לֹא יִסֵּר אוֹתִי

וְלֹא עָמַד בְּדַרְכִּי

זוּלָתִי.

חשמלית מס' 281F */אריה רגב

בְּמַעֲלֵה הַדֶּרֶךְ אֶל טִירַת קַשְׂטֶלוֹ דֶּה סָאוּ ז'וֹרזֶ'ה

בָּעִיר לִסְבּוֹן

חַשְׁמַלִּית מִסְפָּר 28

עֲמוּסָה תַּיָּרִים וְכַיָּס עַגְמוּמִי וּבִישׁ מַזָּל,

גּוֹנַחַת אֶת דַּרְכָּהּ אֶל הַפִּסְגָּה.

 

בְּאוֹתוֹ סְתָיו בְּלִיסְבּוֹן

שָׁבָה וְעָלְתָה בִּי הַדְּמוּת הָעַגְמוּמִית

שֶׁבֵּין הַתַּיָּרִים הָעוֹלְצִים

וְלִבִּי יָצָא אֵלָיו.

 


 

 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה