יום ראשון, 19 באפריל 2020

הילדה מגוטליב 17
הילדה מגוטליב 17מאת: מרים רום
עריכה: עפרה גלברט-אבני
טפר-הוצאה לאור
*  *  *  *
216 עמודים, 88 ₪

מי היא הילדה שגרה בקומה השנייה ברחוב גוטליב 17 בתל אביב? האם היא גגה, כמו שקוראים לה הקרובים, מירושקה כמו שלעיתים קוראת לה אימה, או בכלל מרים? האם היא הילדה השובבה שמרבה לשחק ברחוב וחוזרת הביתה חבולה אחרי קטטות בין חבורות הילדים בשכונה, או אולי דווקא זו בשמלה וסרט ורוד בשיער, שהוריה מקפידים שתאכל לפי כל כללי הנימוס? והשאלה הגדולה ביותר: מיהו אביה של מריםמריהגגה? לְמה התכוונו השכנות כשהסתודדו בפולנית על אביה? ומה כתוב במסמך שמוסתר במגירה הסודית של הוריה?
הילדה מגוטליב 17 הוא סיפור התבגרות ייחודי ומרגש שמתרחש בראשית שנות המדינה. תל אביב של אותן שנים היא עיר של סודות ‑ ושל תקוות: סודות של האנשים שבאו "משם", ותקווה לחיים חדשים. אבל במדינה הקטנה שרק קמה לא קל לשמור על סודות חבויים... וכך מרים, הנערה הדעתנית, העקשנית והרגישה, בין הברזות מבית ספר לנשיקה ראשונה ומריבות עם ההורים, מפענחת אט אט את סודות ילדותה, ואת סודותיה של הארץ החדשה הזאת.
תוך כדי סיפור אנחנו מגלים את תל אביב של ראשית המדינה, עיר של עולים וקיבוץ גלויות, עם משחקי ילדים בגוגואים ובמחבואים, פעולות בקן של התנועה, נערים ונערות שמתגייסים למאמץ המלחמתי, אבל גם חווים חופש ואהבה.
"הילדה מגוטליב 17" הוא ספרה השני של מרים רום. קדם לו "נוצת יען" שזכה לשבחי הביקורת ותורגם לאנגלית ולפולנית.

מרים רום, יזמת, אשת עסקים, סופרת וחוקרת שואה. נולדה ב-1944 בכפר לובלה שבסלובקיה להורים שנמלטו מגטו בוכניה שבפולין. כשאמה, לאה לבית הבר, הייתה בשלבי הריון מתקדמים, נתפס אביה, משה ישראל גריובר, על ידי שוטרים סלובקים והועבר לנאצים ומאז נעלמו עקבותיו. האם הצטרפה לפרטיזנים ולקראת הלידה נמצא עבורה מחסה אצל משפחה נוצרית, שם נולדה רום בשם הבדוי מריה-חדויגה גייבסקה, והוטבלה לנצרות בכנסייה בכפר. לימים, עמלה למען הכרתה של המשפחה שהסתירה אותה ואת אמה כחסידי אומות העולם.
בשנת 1949 עלו רום ואמה ממרסיי שבצרפת לישראל באנייה. לאחר שהייה במעברת "שער העלייה", התיישבו בתל אביב, שם נישאה האם שנית.
רום היא בוגרת המחזור הראשון בתיכון עירוני י' (אליאנס) ברמת אביב. שירתה בצה"ל כצפנית בחיל האוויר, בוגרת לימודי הנדסאות בניין מהטכניון ובעלת תואר מאוניברסיטת בן-גוריון בבלשנות ובספרות צרפתית ואנגלית.
בשנת 1994, כדיפלומטית, אשת האלוף גיורא רום, נספח צבא הגנה לישראל בארצות הברית ובקנדה, ייסדה בארצות הברית את החוג לידידי ביה"ח בילינסון, שלימים נקרא "המרכז הרפואי רבין".
בין השנים 2000-1997 עסקה רום בפיתוח עסקי בתחום האינטרנט והביאה את הבעלים של אנציקלופדיה בריטניקה להשקיע בישראל בחברות הייטק ולמידה למרחוק.
בשנת 2000 החלה במחקר מקיף אודות אביה ומשפחתה אשר נספו בשואה, מחקר אשר הניב את הרומן הביוגרפי "נוצת יען". מאותה תקופה פעילה רום בהנצחתה של הקהילה היהודית באזור בוכניה שבפולין.
מרים רום נשואה לאלוף גיורא רום. להם שלושה ילדים ועשרה נכדים.

לפרטים נוספים הכנסו לאתר המחברת www.ostrich-feather.com


משבחי הביקורת על ספרה הקודם "נוצת יען"

"סיפור רגיש, אנושי, מרטיט, נוגע"                                      

 פרופ' שבח וייס

"קראתי את הספר בנשימה עצורה. זה הוא ספר מרגש. ספר שהוא אישי מאד ויחד עם זאת הוא בעל משמעות גדולה לחווייה ולהווייה הישראלית והיהודית של ימינו... הוא חושף לא רק סיפור מרתק, עוצר נשימה, על הצלחתה של מרים רום במשימה הקשה, המורכבת, הכמעט בלתי אפשרית של "למצוא" את אביה הנעלם, הוא שופך אור גם על היבטים רבים ומגוונים של המהות של החיים בישראל, של יהודים שנעקרו מבתיהם באירופה בשל השואה – ושל ילדיהם"
                                                                              
פרופ' רות גביזון

"רומן מרתק"                                                    

סמדר שיר, ידיעות אחרונות

"קראתי אותו בנשימה עצורה... ספר מרגש, מרתק וידבר לליבו של כל מי שמבקש להתמודד עם עברו תוך מבט אופטימי לגבי העתיד".

                              עו"ד שמואל זיסמן, "המלצה יומית", ידיעות אחרונותאין תגובות:

הוסף רשומת תגובה