יום רביעי, 26 בספטמבר 2018

"כי מלחמתה כה ארוכה""כי מלחמתה כה ארוכה" 

מאת אלוף (מיל') ד"ר עמנואל סקל


                                                
"כי מלחמתה כה ארוכה" הוא שם ספרו החדש של אלוף (מיל') ד"ר עמנואל סקל, שם ההולם מאד גם את נתיב המלחמות בהן לחם המחבר. הספר כולל ניתוח מרתק שמתאר את המלחמה הקשה שאנחנו מנהלים על הארץ הזו. הספר מתאר מאה שנות מאבק על קיומה של מדינת ישראל, מגיבוש כוח המגן למדינה שבדרך, בתחילת המאה ה-20, ועד ההתמודדויות והאיומים שבפניהם ניצבת ישראל לקראת העשור השלישי של המאה ה-21.

הספר מציג את תפישת הביטחון של מדינת ישראל כפי שהיא באה לידי ביטוי בבניין הכוח הצבאי והמדיני, תפישת בטחון ייחודית שעוצבה וגובשה, על שלל אילוציה, מאז קום המדינה ועד היום.

בין היתר עוסק הספר בסוגיות האוניברסליות של הפעלת כוח צבאי בכלל ומפרט את התפישה הצה"לית בהפעלתו כפי שבאה לידי ביטוי במלחמות ישראל. לצורך הבנה טובה יותר של החלטות קברניטים סוקר הספר את מוקדי הכוח והגורמים המשפיעים על קבלת ההחלטות במדינת ישראל.

שלושה מעגלים מרכזיים עוטפים את מסלול החיים המרתק של אלוף (מיל') עמנואל סקל ובמידה רבה הם מספרים את ספורה של הארץ הקשה הזו עבורה לחם ובה פעל. ספרו הראשון "הסדיר יבלום" זכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית.

המעגל האקדמי שתחילתו בשנת 1961 בלימודי גיאולוגיה בירושלים, מעגל אשר נפסק עם חזרתו של עמנואל  לשרות בשריון ב-1968 והשלם ביוני 2010 עם קבלת תואר הדוקטור מאוניברסיטת בר-אילן.

המעגל הצבאי לו הקדיש את מרבית שנותיו כאדם בוגר ואשר שאב אותו אל נתיב המלחמה הארוכה: מלוחם ומפקד בגולני בשירותו הסדיר, קצין מילואים (מ"מ תול"ר) במלחמת ששת הימים, מפקד פלוגת טנקים במלחמת ההתשה, מפקד גדוד טנקים 52 במלחמת יום הכפורים שעל לחימתו בה עוטר בעטור העוז ומפקד אוגדה משוריינת, סדירה -אוגדת סיני-במלחמת שלום הגליל. המלחמה הארוכה לא פסחה עליו גם בקרבן העליון הנדרש וסחפה בסערת הקרב, אל הנצח, את בכורו, יואב ז"ל, לוחם בסיירת גולני שנפל בקרב בלבנון. אלוף עמנואל סקל נקרא ב-1990, כקצין מילואים, על ידי הרמטכ"ל ברק, לשוב אל הדגל ושמש עוד ארבע שנים בתפקיד מפקד חילות השדה (זרוע היבשה בשמה הנוכחי).

מעגל התעשייה הכבדה - הן בחברת "פוספטים בנגב" שעל העלאתה על דרך המלך זכה בפרס קפלן, והן בחברת קצא"א שהשקיע רבות בפיתוחה.

אלוף (מיל') ד"ר עמנואל סקל מספר: "הספר מתבסס על הרצאות שהרציתי במרוצת השנים בצה"ל, במוסדות אקדמיים כגון מכללת אשקלון, המרכז הבין תחומי בהרצליה, מרכז בס"א באוניברסיטת בר אילן ומקומות נוספים. אין כוונתו לפרט, כספר היסטוריה מקובל, אירועים, מקומות, זמנים ואנשים, אלא להיות כלי עזר בידי אלה הלומדים את הנושא או מתעניינים בקורותיו הסוערות של העם היושב בציון. הפרקים הראשונים מוקדשים לתיאור תפישת בטחון בכלל ושורשיה של תפישת הביטחון הישראלית, הייחודית, על שלל אילוציה. כמו כן עוסק הספר בסוגיות האוניברסליות של הפעלת כוח צבאי בכלל ומפרט את התפישה הצה"לית בהפעלתו כפי שבאה לידי ביטוי במלחמות ישראל, לחיוב בדרך כלל, אך לצערנו, גם לשלילה".

ואומר המחבר: "לפני העסוק בליבת הספר שהיא תיאור יישום תפישת הביטחון ודרך הפעלת הכוח במלחמות ישראל, ממלחמת העצמאות ועד "צוק איתן" בקיץ 2014, היה לי חשוב לתת מקום של כבוד לבוני כוח המגן. החל בימים הרחוקים של "הגדעונים", "בר גיורא" ו"השומר", עבור דרך "ההגנה", הפלמ"ח והמחתרות בואכה צה"ל, מהקמתו ועד ימינו.

"כשחיפשתי אחר שם לספר התנגנו בראשי ארבעת המילים: "כי מלחמתה כה ארוכה" מתוך שירה המרגש של  המשוררת רחל שפירא, "שיר על ארץ סיני". הן  נראו לי כמתאימות מאד להיות שמו של ספר זה ובחרתי בהן".

פרקי הספר: תפיסת ביטחון ודרך גיבושה, תפישת הביטחון של ישראל, עקרונות הפעלת הכוח הצבאי, דרך קבלת ההחלטות במדינת ישראל-מוקדי הכוח והגורמים המשפיעים, גיבוש כוח המגן למדינה שבדרך, הרקע המדיני והצבאי למלחמת העצמאות, מלחמת העצמאות מכ"ט בנובמבר 1947 עד תחילת ההפוגה השנייה ב-18/7/1948 ,מלחמת העצמאות- ההכרעה, הסכמי שביתת הנשק ובעיית הפליטים, 1949-1956: שנות ההסתננות ופעולות התגמול, התחממות הגבול המצרי בדרך למבצע "קדש", הרקע המדיני, פנימי וחיצוני, למבצע "קדש", מבצע "קדש"-המהלכים הצבאיים, בדרך למלחמת ששת הימים - בעיות פנים ומוקדי חכוך, מלחמת ששת הימים, 1970-1967 - התנהלות מדינית בצד מלחמת התשה בחזית המזרחית בגבול לבנון ועם אש"פ, התפתחות תפישת ההגנה על מערב סיני, 1973-1967-מלחמת ההתשה בתעלה ושנות הפסקת האש, מלחמת יום הכפורים: רובד ראשון - הרמה האסטרטגית, מלחמת יום הכפורים  רובד שני - הרמה האופרטיבית, מלחמת יום הכפורים: רובד שלישי - מהלכי המלחמה, 1981-1974 - ממלחמת יום הכפורים עד תקיפת הכור בעירק, הרקע למלחמת שלום הגליל והמלחמה, 2002-1987 שתי האינתיפאדות ומלחמת המפרץ שביניהן, 2006 - מלחמת לבנון השנייה, המבצעים נגד החמאס בעזה 2014-2008, קשת האיומים על ישראל.                                           "כי מלחמתה כה ארוכה" מאת אלוף (מיל') ד"ר עמנואל סקל. הוצאת המחבר, 446 עמודים. מחיר לצרכן 98 ש"ח. להשיג בחנויות הספרים המובחרות.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה