יום רביעי, 25 בינואר 2012

השליחות האחרונההוצאת "אחוזת בית" שמחה לבשר על צאת הספר


השליחות האחרונה

סיפור שליחי חב"ד שנהרגו בפיגוע במומביי

מאת

ליאור אלפרוביץ'


(352 עמ', 118 ש"ח)

ביום רביעי, 26 בנובמבר 2008, זמן קצר לפני השעה עשר בערב, נשמעו קולות נפץ מחוץ לבית חב"ד במומביי. סנדרה סמואל, הסוכנת ההודית של הבית בן שש הקומות, חשבה שמדובר בנפצים שהשליכו ילדים מקומיים, וניגשה לגעור בהם. כשפתחה את הדלת ראתה מולה גבר צעיר שעל גופו אפוד עמוס ברימונים ובמחסניות, ונשק מכוון בידו. מאותו רגע החל סיוט שנמשך יותר משתי יממות, שבמהלכן נהרגו גבי ורבקי הולצברג, זוג השליחים שהקים וניהל את הבית, וארבעה מאורחיהם. תמונות הימלטותה של סנדרה מהבניין, כשתים-עשרה שעות לאחר תחילת ההתקפה, כשבחיקה מוישי, בנם הקטן של השליחים, הפכו לסמלה של הטרגדיה. מה קרה שם בדיוק? איך מוישי גדֵל היום? ומה יעלה בגורלו?

"השליחות האחרונה" מגולל את סיפורם האישי של גבי ורבקי הולצברג הי"ד, וסוקר תחנות בחייהם שמאפיינות שליחי חב"ד רבים כמותם: החל בילדותם ונעוריהם, דרך התחייבותם לשמש שליחים לכל חייהם והחלטתם להינשא, וכלה בקורות שהותם בת חמש השנים בהודו, תקופה שבה נדדו בין בתים, חוו אסונות קשים מנשוא, עזרו לאנשים רבים והגשימו את חלומם – להקים בית חב"ד שיהיה "הכתובת לכל עניין יהודי", כמצוות הרבי מליובאוויטש.

אך זהו גם סיפורה של תורה חסידית מופלאה שבאה לעולם לפני יותר מ-250 שנה, והולידה, תחת הנהגתו של האדמו"ר השביעי, את החסידות הגדולה ביותר בעולם. דרך הסיפור אפשר ללמוד על  אופן השפעתם של מנהיגי חב"ד על שליחים צעירים דוגמת גבי ורבקי, ועל ההתמודדות עם האתגר האמוני הגדול שמטלטל את התנועה כבר למעלה מעשור.

הספר נכתב על בסיס תחקיר רחב היקף, שכלל ראיונות ושיחות עם בני משפחה, ידידים, אורחים בבית חב"ד ומומחים שונים. זהו פסיפס של עדויות המאפשר לא רק להכיר את עולמה המוצנע של המשפחה החב"דית, אלא גם להתרשם מהכוח האדיר שמניע צעירים רבים בחב"ד לצאת לשליחות במקומות הנידחים ביותר, מתוך דבקות מלאה בשליחות שהטיל עליהם רבי, הוא "מלך המשיח" בפיהם.

ליאור אלפרוביץ', מחבר הספר, הוא היסטוריון ועיתונאי. "השליחות האחרונה" הוא ספרו הראשון.

על ליאור אלפרוביץ'

יליד עפולה, 1977. בוגר החוג ליחסים בינלאומיים, היסטוריה והיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטה העברית. לומד במסלול לקבלת תואר שלישי במסגרת מכון קבנר להיסטוריה גרמנית. מרצה להיסטוריה של השואה במרכז הבינתחומי הרצליה, עיתונאי, פובליציסט ומבקר ספרות. גר בגבעתיים, נשוי ואב ליהודה בן השנתיים ולתאומים שמואל ואפרת, שנולדו לו ולאשתו נעמה במהלך כתיבת הספר "השליחות האחרונה".

התרשמותי: הספר מדבר בעד עצמו, הכאב זועק מבין השורות. אמנם יש גם זכרונות יפים וסיפור אנושי של נתינה ללא גבולות וללא תנאים, אבל הסוף הטרגי מכאיב, למרות שעבר זמן. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה