יום רביעי, 16 במאי 2018

הבריחה לשומקוםהבריחה לשומקום
ספר נוער
מאת: עמלה עינת


עורכת: יונה טפר
הוצאת הקיבוץ המאוחד
בשיתוף האגודה לטיפוח חברה ותרבות, תיעוד ומחקר
*******
137 עמודים, 72 ש"ח

הבריחה לשומקום מספרת את סיפורם של שני בני דודים שגדלו בתימן. את שמעון הצעיר מבריחים שליחי הסוכנות תוך סיכון רב לארץ. בן דודו מאיר נלקח שמונה שנים קודם לכן לקנדה על ידי נציגי כת של חסידים, והוא נאלץ להסתגל בעל כורחו לנוהגי חיים המוזרים לו בישיבות אליהן נשלח ללמוד. כל אחד מהשנים נאבק למצוא את דרכו, תוך התמודדות עם הארץ הזרה, הבדידות, הגעגועים למשפחה והתגובות הגזעניות בהן הוא נתקל.
הספר הוא פרי ליווי ומפגשים שערכה עמלה עינת עם קבוצת העולים האחרונה שהוברחה מתימן. עינת לקחה את הרפתקאות הבריחה של שמעון, השתחררותו של מאיר בן דודו משבי החרדים וסיפור ההתאהבות שלו בקרובת משפחתו מכפר הולדתו הרחוק, ורקחה סיפור עלילתי מרתק לבני נוער.

הרקע לכתיבת הספר
לפני כשנה הוברחו שתי משפחות יהודיות המונות 17 בוגרים וילדים מתימן הבוערת  לישראל.  התהליך כולו התרחש בסודיות גמורה, הן בשל הדאגה למשפחות  יהודיות אחרות הנצורות שם עדיין, והן משום המעבר ההכרחי דרך מדינות אויבות.  אלא שעם ההגעה לשדה התעופה כאן, נפרצו כל גבולות החיסיון בגין הצורך הפוליטי בצילומים סנסציוניים. העיתונות מלאה בפרטים ובתמונות אמת, והתגובות הקשות בתימן שכללו מאסרים של יהודים וערבים הקשורים בהברחה לא אחרו לבוא. כתוצאה מכך הוטל, באיחור, סגר עיתונאי על כל הנוגעים בדבר.
מתוך תחושת אמפתיה עמוקה לאנשים, ובעיקר לילדים שמאחורי התמונות, חיפשה עמלה עינת ומצאה דרך להגיע אליהם למרות הקשיים. הסתבר לה במהרה, שמעבר לקבלת הפנים, הרועשת הם נותרו מבודדים בפרוזדוריו ובחדרוניו של מרכז קליטה מרוחק, בתחושה של חוסר תיכלה מבחינת הצפי שלהם לעתיד, הן מבחינת תעסוקה, הן מבחינת מגורים והן מבחינה חברתית. הבעייתיות הקשה ביותר בלטה לגבי הילדים שהועברו לישיבות אשכנזיות בערים מרוחקות בהן חוו רעב, אומללות וזרות קשה ומתסכלת. 
בעקבות מפגשיה של עינת עם העולים ההמומים, היא חזרה לחוויית מגעיה לפני שנים עם משפחות הילדים התימנים שנעלמו,  עם תחושת הזלזול וחוסר האנושיות שאפיינה אז כמו גם עתה את האחראים מטעם הממסד למבצעים המצטיירים כה יפה בפרסומת והנגועים בחוסר אנושיות בסיסית במימושם הריאלי.

על עמלה עינת
סופרת, חוקרת ומומחית בכירה בתחום לקויות למידה. זוכת פרס ראש הממשלה לספרות, פרס הדסה לספרות ילדים ופרס אקו"ם 2017 על תרומתה ליצירה ולספרות הישראלית. בוגרת אוני' תל אביב בספרות עברית, מוסמכת בייעוץ פסיכולוגי-חינוכי ובעלת תואר דוקטור בחינוך מטעם אוני' ליברפול.

כתבה למעלה מ-50 ספרים למבוגרים, ילדים ובני נוער, חלקם תורגמו למספר שפות וחלקם הומחזו והועלו על במות שונות. בחלק מספריה שמה לה עינת למטרה להנגיש סיפורים מההיסטוריה היהודית ומתולדות ארץ ישראל לבני נוער. ביניהם:  "רוחות רפאים במכבסה" העוסק בפרשיות נעלמות שעל סף קום המדינה; "המשימה האבודה" רומן לנוער ומבוגרים על הפרשה הידועה בשם "עסק ביש" ו"סיפור אהבה קפריסאי" העוסק במחנות המעפילים בקפריסין. בין ספריה הידועים לבני נוער: "הבוקר בו אסרו את אבא", "משני עברי החומה", "הלבד האחר של דני"; "ארץ, עיר, משפחה"; "שיטת חנהל'ה" ("סיפורה של חני"), ועוד.

בין ספריה למבוגרים: "דיבה שאין בה קלון" – על פרשת המרד שלא היה בגטו וילנה, "המעגל נסגר" – קובץ סיפורים, "קריאת הדולפינים" - קובץ נובלות בו מופיעה הנובלה  "מדובר בסה"כ ב-65 ילדים חסרים" ועוד.

בתחום העיוני-מחקרי, פרסמה עינת סידרה הכוללת שישה ספרים המקיפים את נושא לקויות הלמידה מזוויות שונות (ארבעה מהם ראו אור בסדרת קו אדום בהוצאת הקיבוץ המאוחד) : "מפתח לדלת נעולה–לפרוץ את מחסום הדיסלקציה" (2000) שיצא במהדורות רבות; "הורים מול מחסום הדיסלקציה" (2003), "דימוי עצמי במראה הדיסלקציה-מורים במלכוד" (2006); "כתב אישום–לקויי למידה, נשירה ועבריינות" (2006); "נחיתה קשה – לקויי למידה בזירת התעסוקה" (2009); "וכשאני לעצמי מה אני-זוגיות והורות של בוגרים עם ליקויי למידה"  (2011). הסידרה כולה תורגמה לאנגלית ולצ'כית ונמצאת בתרגום להונגרית.
 הספר השביעי "על חבל דק" הוא מחקר חדשני וראשון מסוגו בארץ ובעולם ועוסק בקשר בין לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז לבין היצירה האמנותית בקרב סטודנטים לאמנות. (ראה אור בשיתוף עם "בצלאל" ועם המוסד לביטוח לאומי).

מאמרים מחקריים  אחרונים העומדים להתפרסם  בכתבי עת מרכזיים בתחום, עוסקים בשיטת הוראה ייחודית להקניית הקריאה בבתי הסוהר בישראל, בתנודה הרגשית המייחדת את לקויי הלמידה בין תחושת יכולת לחוסר יכולת ובהשפעתה הקריטית על מבנה אישיותם, וברגעי שינוי קריטיים במהלך תקופה טיפולית של סטודנט לקוי למידה כפי שהם מתבטאים באמצעות רטרוספקציה כפולה שלו ושל מטפלו. 
בנוסף לכתיבה עינת הייתה אחראית על מוקד התמיכה הרגשית במרכז התמיכה לסטודנטים לקויי למידה במכללת תל-חי במשך 14 שנים, מרגע הקמתו. כמו כן עבדה במשך עשרות שנים כמטפלת וכמרצה בתל"ם (התחנה לטיפול בילד ובמשפחה שליד סמינר הקיבוצים), באוניברסיטת ת"א, ב"בצלאל" בירושלים, וכן בממסדים הקשורים למשרד החינוך, כמו "פסגה", ועוד. במסגרת משרד החינוך הייתה חברה בוועדות שונות רבות הקשורות בנושא.

עמלה עינת, ילידת כפר סבא, 1939. בגיל 9 עברה עם משפחתה לחולון. כיום מתגוררת בתל אביב. אם לשלושה וסבתא לנכדים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה