יום שלישי, 9 באוגוסט 2016

לשמור על השפיות

לשמור על השפיות


מאת: מרים דובי-חזן

עורכת: אילנה ברנשטיין

הוצאת דוקוסטורי

* * * * * *  
(248 עמודים)

ברומן "לשמור על שפיות", עוסקת מרים דובי-חזן בפעילות הרוחשת מתחת לפני השטח של החברה בישראל. במרכזו עומדת רבקה, בעלת הוצאה לאור המתמחה בביוגרפיות, אשר בשם התיעוד מוצאת את עצמה, באישון ליל, בתל מגידו, על סיפו של אסון.

שתי עמותות, בעלות סדר יום הפוך בתכלית, האחת מנוהלת על ידי יוצא קיבוץ והאחרת  על ידי פלסטיני, בן העיר טייבה, בוחרות להתחיל את פעילותן דווקא במקום זה שנבואת קץ העולם מרחפת מעליו. סיפוריהן כמו גם סיפוריהם של שלושה ניצולי שואה, הנחשפים בפני רבקה, הולכים ונקשרים בנפשה כמו גם זה בזה. מה מונע מעמותה אחת להמשיך ומה מאפשר לאחרת לצעוד קדימה? באיזו מידה מעורב בכך השב"כ? מה מכל אלה נסתר מהעין? ומה זוכה להגיע למהדורת החדשות? אלה הן מקצת השאלות שרבקה מתמודדת איתן עד לפתרונן המפתיע.  

הספר "לשמור על השפיות" מאגד בתוכו חמישה סיפורים אותם שוזרת המחברת, באופן מרתק, לעלילה אחת. (שלושה סיפורים של ילדים, ניצולי שואה ושני סיפורים מהווי החיים בישראל כיום):

1. חנן היה ילד כשפרצה המלחמה. אמו הסתתרה אצל איכר, בעוד הוא ואביו הצטרפו לפרטיזנים. כשהגרמנים תקפו את  הבקתות בהן גרו, נפצע אביו של חנן והסתתר באחת מהן. רגע לפני שהגרמנים עמדו לשרוף את הבקתות, מודה חנן בפניהם כי בבקתה מסתתר פרטיזן. קול הירייה שהרגה את אביו אינו עוזב אותו עד היום.

2. שמואל בורח עם אחיו הצעיר לרוסיה בעוד הוריו וסבו הגוסס נותרים מאחור, לגורלם.

3. תושייתה של שרה והיחלצותו לעזרה של פאדרה בנדטו, הן שמצילות את משפחתה של שרה מידיהם של הנאצים. שרה מתנצרת, ומשפחתה אינה סולחת לה על כך.

4. יאיר, בן מושב "בית דוד", מאוכזב מהדור הצעיר הזונח את הערכים עליהם התחנך. הוא מחליט להקים עמותה בשם "לשמור על שפיות", שתחזיר עטרה ליושנה.

5. ויקי, אישה צעירה בשנות השלושים לחייה, חושפת טראומה שעברה בגיל תשע  ואת ניסיונותיה להשתקם.

"לשמור על שפיות", בכתיבתו העניינית, הקולנועית כמעט, הינו רומן רלוונטי ומעורר למחשבה.

 

את הספר ניתן להזמין דרך משרדי דוקוסטורי

בטלפון 097419471


מחיר ספר אחד כולל משלוח 45 ₪; מחיר שני ספרים כולל משלוח 80 ₪;
מחיר 3 ספרים כולל משלוח 100 ₪
המחיר מתייחס לספרים: "לשמור על השפיות", "התיק של אלפסי" ו"מלון מולדת"


מרים דובי-חזן, היסטוריונית, עיתונאית וסופרת, נולדה ב-1945 במחבוא באמסטרדם, ביום בו מתה אנה פרנק. ב-1962 עלתה ארצה לבדה, בהיותה בת 17. מאז 1979 מתגוררת ברעננה.
בעלת תואר ראשון בהיסטוריה של עם ישראל (אונ' ירושלים), בעלת תואר שני בעתונאות (אונ' תל אביב) ותעודת לימודי גרונטולוגיה (אונ' חיפה). דוברת 6 שפות: אנגלית, צרפתית, גרמנית, הולנדית, רוסית ויידיש.

פרסמה 8 ספרים בעברית ובהולנדית, ביניהם: "שיחות ביני לבין עצמי באושוויץ" (2002); "ביום שאנה פרנק מתה" (2004); "מלון מולדת" (2014); "התיק של אלפסי" (2016) ו"לשמור על השפיות" (2016). כמו כן, חיברה ופרסמה מאמרים רבים.

לחמה למען הכרה בניצולי שואה ללא מספר, ובעקבות מאבק זה, פרסמה בהולנד את ספרה הראשון בשם "יהודים ללא מספר". הספר ראה אור בעברית תחת השם "ביום שאנה פרנק מתה".
שימשה כעשר שנים יו"ר ארגון עולי הולנד בישראל וב-1998 קיבלה תואר אבירות ממלכת הולנד, על פעילותה בהתנדבות למען ניצולי שואה הולנדיים בארץ.

במשך כ-20 שנה עבדה כמנהלת מרכזי קליטה של הסוכנות היהודית, וקלטה עשרות אלפי עולים. הייתה הראשונה שקלטה את עליית יהודי אתיופיה בישראל. עבדה כשלוש שנים כאחראית על התעסוקה המוגנת של העיוורים בארץ, והייתה אחראית על 15 מועדוני עיוורים.
במשך כ-4 שנים ניהלה את מחלקת הארגון והחינוך של "ויצ"ו" העולמית ופעלה למען החינוך היהודי בתפוצות.
ב-1994, לאחר שסיימה את לימודי העיתונאות, החלה לעבוד ככתבת בתוכנית רדיו הולנדית, ב"פוקס ניוז", וכעיתונאית באזור השרון.


מרים מקדישה את חייה לתיעוד סיפורי חיים במסגרת הוצאת "דוקוסטורי", אותה ייסדה לפני כ-19 שנים (1998).

הוצאת "דוקוסטורי" נחשבת לאחד מגופי התיעוד המשמעותיים ביותר בארץ ובעולם, של סיפורי העם היהודי ונחשבת לחלוצה ומובילה בארץ בתחומה.
"דוקוסטורי" מתמחה בהפקת ספרים המתעדים סיפורי חיים, ביוגרפיות אישיות וספרי הנצחה. לצד סיפורי חיים אישיים, מבצעת "דוקוסטורי" פרויקטים של תיעוד עבור חברות, ארגונים ויישובים המעוניינים לתעד את קורותיהם, מימי הקמתם ועד היום.
"דוקוסטורי" הוציאה, במהלך פעילותה, למעלה מ-900 ספרים, מהם מאות ספרים של ניצולי שואה בשפות שונות (עברית, אנגלית, צרפתית והולנדית), שלושים מתוכם כתבה מרים בעצמה. חלקם הגדול של הסיפורים לא נחשף מעולם.
בין הסיפורים, סיפורים יוצאי דופן של ניצולי שואה, בני תשעים ומעלה, המספרים לראשונה את סיפורם, אותו לא חשפו מעולם.
כך נבנה לו, במהלך השנים, מאגר חומרים ייחודי ורב ערך, מאגר בו מגלים עניין ספריות, מכוני מחקר ומוסדות אקדמיים בארץ ובעולם.

ההוצאה פועלת מרעננה ומספקת את שירותיה בארץ וברחבי העולם. להוצאה צוות מוכשר ומקצועי של עשרות סופרים, עיתונאים, עורכים לשוניים, מעצבים גרפיים  ומתרגמים.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה