יום שני, 23 בנובמבר 2015

פלפל חריף בשני גרוש


פלפל חריף בשני גרושמאת: מנחם משגב

עורכת: דורית זילברמן
הוצאת אלרום
* * * * * *
(179 עמודים, 62 ₪)
תעלומה וסוד משפחתי ישן מתגלים תחת מטח הטילים של מלחמת המפרץ, 1991.

שנות החמישים והשישים בשכונת גבעת עלייה, היא ג'בליה שבדרום יפו; עולים שהגיעו ארצה מערב רב של תרבויות; רקמת חיים חדשה המנסה לתפור יחד את טלאי התפוצות; נופים ומכמנים של אחת הערים העתיקות בעולם: [אלה החומרים הדרושים].

בתוך אלה נולד גדל והתבגר המחבר, הנתקל ומתעמת עם סוד עלום במשפחתו שלו: [זהו אופן ההכנה].

את עלילות יפו שלו הוא מספר לבנותיו במקלט הבניין בשכונה צפון תל-אביבית, כשהוא מבקש בכך להרחיק את מחשבותיהן מהמצב.

בתוך מסכת הזיכרונות על יפו של פעם, תחת מטר טילים, מתפענחת דרמה משפחתית שתחילתה בשנות השלושים באירופה והנמשכת עד שנות השישים ביפו: [ככה משמרים טעמו של פלפל חריף בשני גרוש].

המחבר מביא בספרו סיפורים ייחודיים מילדותו בדרום יפו – סיפורים שנולדו במקומות ובזמנים שאינם עוד.

מי מכם צד סרטנים בחוף הים, כדי למכור אותם למסעדה ערבית תמורת כמה גרושים?
מי מכם הוציא למרעה את הפרות של השייך הערבי, ובתמורה קיבל סוס עבודה לכמה שעות רכיבה בעיר?
מי מכם נלחם בקשתות וחיצים כדי להגן על מדורת ל"ג בעומר?
למי מכם הציעו למכור לו נערה לאשה בהיותו בן 16 בלבד?

וישנן עוד חוויות רבות אותם חולק המחבר עם קוראיו. הספר מדלג בין מציאות לבדיון, בין אירועים אמתיים לעלילות שנטוו בדמיונו הפורה של המחבר.


על הסופר

מנחם משגב עבד שנים רבות בחטיבת ההנדסה בתעשייה האווירית, והיה שותף פעיל בתכנון המטוסים שפותחו בה.
ב-1987 נבחר , כ'שליח קהילתי', מתוך אלפי מועמדים, לחמש מדינות במערב התיכון בארה"ב, במסגרת פרויקט מיוחד של הסוכנות וההסתדרות הציונית העולמית. במסגרת פרויקט זה הוצבו שליחים ברחבי העולם במקומות בהם לא היה שום מוסד ישראלי ייצוגי. התקופה הייתה תקופת האינתיפדה הראשונה. תפקידו כלל הסברה סביב השעון באוניברסיטאות, ברדיו, בטלוויזיה ובעיתונות, מול דוברי הפת"ח. כמו כן פעל רבות לעידוד התיירות לישראל, שהלכה והידלדלה, באותה תקופה.
לאחר השליחות בת השנתיים, חזר לעבוד בתעשייה האווירית בתחום מכירות, שיווק וניהול חוזים בינלאומיים.

את שירותו הצבאי עשה בחיל האוויר, בטייסת תובלה ואח"כ הועבר לביה"ס הטכני של חיל האוויר בחיפה, לתפקידי הדרכה ופיקוד על קורסים במקצועות התעופה. במילואים שירת ביחידה מיוחדת-יחידת הנחתה קדמית, איתה עבר מספר מלחמות.
בגיל 45 לאחר שסיים את שירות המילואים, עבר קורס קציני משטרה, ושירת בהתנדבות במשך 6 שנים, ביחידת הסיור של מרחב הירקון .
הוא פרש פרישה מוקדמת מהתעשייה האווירית, והתמסר לכתיבה. ספרו הראשון "הקללה של הינדה" – דרמה שהחלה לפני כמאה שנה, המעלה על הכתב פרשייה משפחתית הקשורה לאביו. הספר תורגם גם לאנגלית והופיע ברשימת רבי-המכר של ספרות יהודית באמזון. לאחר מכן, פרסם ספר שירים בשם "שירים שרציתי לומר", ספר ילדים "מחברת הסיפורים של סבא", שנכתב בהשראת ספרים שכתב לכל אחד מששת נכדיו, על שנת חייו הראשונה, ורומן למבוגרים "קושר המעיים", במרכזו ילדים יהודיים שהוסתרו במנזרים מפני הנאצים וגויסו והוכשרו ע"י המודיעין הסובייטי למשימות ריגול בישראל.

מנחם משגב, יליד יפו, 1950. בן לניצולי שואה, פליטי קפריסין. בעל תעודה של הנדסאי מכונות וחומרים, תואר ראשון במנהל עסקים ותואר שני בתקשורת מקצועית. במהלך התקופה בה התגורר ברמת אביב ג', (32 שנים), יזם את הקמת מקהלה בניצוחו של גרציאני. הוא ואשתו שרו במקהלה עד שיצאו לשליחות בארה"ב. כשחזרו לארץ הצטרפו למקהלת "רגבים" בניצוחו של זאב אולמן, ויצאו איתה להופעות בכל רחבי אירופה.
מזה 30 שנה משחק בתיאטרוני חובבים. שיחק על במות "צוותא", "סוזן דלל", "ביכורי העתים" ועוד. בימים אלה פנו אליו בנוגע להקמת תיאטרון אידי.
כיום מתגורר עם אשתו בהוד השרון, אב לשתי בנות וסבא לשישה נכדים.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה