יום חמישי, 15 באוגוסט 2013

מדינת ישראל לא מחלקת מדליות


מלחמת יום כיפור מזווית אחרת ופחות מוכרת

הסיפורים מאחורי הקלעים של הברחות, זיופים ועסקאות מפוקפקות

מזירת שגרירות ישראל בפאריס תחת איום האמברגו האירופאי

רומן המבוסס על אירועים אמיתיים

מדינת ישראל לא מחלקת מדליות


מאת: שלומי טל

עורך: אמנון ז'קונט

בהוצאת "חממה ספרותית"

* * * * * *  
(222 עמודים, 89 ש"ח)

מלחמת יום כיפור לא התרחשה רק בגבולות ישראל. שלומי טל מביא את סיפורו של יפתח כהן, איש השגרירות בפאריס, באותם ימים של אוקטובר 1973.
בלשון קולחת ובהירה, סוחף אותנו המחבר אל קורות הסגל הדיפלומטי בזירה האירופאית, אל התמרונים הדיפלומטיים ואל סיפורי הגבורה מעבר לגבול שהיו כרוכים בסכנת חיים כאילו שנוהלו בשדה הקרב עצמו.
המלחמה מוצאת את יפתח, עובד בתפקיד אפרורי בשגרירות ישראל בפאריס, כשהוא שקוע עד צוואר בבעיות היומיום הפעוטות שלו. עולמו נע בין עבודתו חסרת העניין והריגושים לבין חיי חברה ערים אותם ניהל עם עמיתיו לעבודה,  בין אשתו - ציפי, לבין אהובתו – שנטאל.
עם פרוץ הקרבות הוא הופך, בעל כורחו, לבורג מרכזי במערכת שתפקידה לספק לצה"ל את האמצעים הדרושים כדי לשרוד ואחר כך גם לנצח. הוא מוצא עצמו מעורב בהברחות נשק וציוד ורפואי, בזיופים ובעסקאות מפוקפקות, שקיומן מתאפשר בזכות יכולתו לגרום לשלטונות הצרפתיים לעצום עיניים. הנסיבות הבלתי צפויות גורמות ליפתח המהוגן והסולידי לעבור טלטלה אישית ולגלות בתוכו אדם אחר, בעל יוזמות, המסוגל לבצע כל משימה למען המולדת, אפילו הריגתו של אדם.
על חלקו במאמץ המלחמתי לא מקבל יפתח מדליה ממדינת ישראל, אך זוכה בהזדמנות לעבור תהליך של התגבשות והתוודעות עצמית, במהלכו הוא מברר לעצמו, בין היתר, את טיב יחסיו עם אשתו ועם אהובתו, ואף בוחר ביניהן.
"מדינת ישראל לא מחלקת מדליות" מסופר בגוף ראשון מפי המחבר והוא בעל מבנה של יומן כרונולוגי. כל פרק מתאר רצף אירועים של יום אחד או יומיים בחיי הסגל הדיפלומטי-ישראלי בזירה הפאריסאית-אירופאית, במהלך המלחמה.
הספר מבוסס על אירועים שהתרחשו במציאות, אך הדמויות בספר הן פרי הדמיון. יוצאות מכלל זה, דמותו של המחבר ששהה בפאריס בתקופת מלחמת יום כיפור ושירת בשגרירות ישראל, וכן דמויות של אישים בני התקופה.
טל לוקח אירועים אלה ורוקח מהם רומן מותח שנקרא בנשימה אחת ויכול להפוך בקלות לתסריט של סרט מתח.
שלומי טל, יליד 1943 ירושלים, הוא מומחה בינלאומי לבטיחות ילדים המוסעים ברכב מנועי. חבר בארגון "בטרם"-ארגון לבטיחות ילדים והיה ממקימי הכנס השנתי במינכן בנושא זה. בוגר האוניברסיטה העברית בירושלים בראיית חשבון וכן למד מנהל עסקים לתואר ראשון בארה"ב (לוס אנג'לס) בקיץ 1970 עבר עם משפחתו לפאריס ושירת בשגרירות ישראל. ב-1976 חזר לארץ. עם יציאתו לגמלאות הגשים חלום ישן – לכתוב. את תורת הכתיבה למד בסדנאות אצל גבי ניצן ואמנון ז'קונט. "מדינת ישראל לא מחלקת מדליות" הוא ספרו השני.
מאז 2002 עוסק כתחביב בלימודי קבלה, טנטרה ותורות המזרח.

מגיל 4 עד הצבא התגורר בת"א, כיום מתגורר בהרצליה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה