יום ראשון, 19 בפברואר 2012

האלה הלבנהחדש בהוצאת אסטרולוג


האלה הלבנה

דקדוק היסטורי של מיתוס פיוטי

מאת: רוברט גרייבס
מאנגלית: טלה בר
* * * * * *   

480 עמודים, 128 ₪


"האלה הלבנה", ספרו של רוברט גרייבס — משורר, סופר וחוקר תרבויות קדומות — ראה אור בשנת 1948 והפך מיד עם הוצאתו לאור לאבן היסוד של חקר המיתוסים האירופאיים והמזרח–תיכוניים ולסלע מחלוקת בין חוקרים והיסטוריונים שונים. ספר רחב יריעה זה דן למעשה במאבק שבין האלה הלבנה, האלה המתאימה עצמה למחזור הלבנה בריבוי פניה, ובין האל הגברי המונותאיסטי. גרייבס מתבסס על מיתוסים וכתבים שמקורם באירופה, באגן הים התיכון ובאגן הסהר הפורה — מקורות התרבות הפגאנית, היהודית והנוצרית.  הספר הניח את היסוד להתפתחותה הרעיונית של התנועה הפמיניסטית, לשינויים בדוקטרינות דתיות שהביאו להעלאת מעמדה של האישה, ולהבנה חדשה של מסורות ומיתוסים עתיקים.

"זה ספר שבו ימצאו עניין המלומד המשכיל כמו גם הקורא המתעניין..." כתב הסאנדי טיימס בביקורתו. "זהו צופן דה–וינצ'י לקורא המשכיל," מוסיף אחד המבקרים הספרותיים עם הוצאתה לאור של המהדורה המחודשת, "כתב חידות הנפתר מול עינינו, פיסה אחר פיסה, כתוב בשפה פיוטית, עד שמתגלית התמונה הגדולה כולה.  כתב חידות פיוטי, שירה טהורה לעוצמתה ולכוחה של האלה, האם, הרעיה, הבת... האישה הנצחית".

רוברט גרייבס ראה באלה הלבנה את ספרו החשוב ביותר, והוא חזר אל ספר זה מספר פעמים, ערך ושינה את הכתוב, וכל הדפסה של הספר שונה מקודמתה. רק בשנת 1961 הודפס הנוסח האחרון שעודכן על ידי המחבר. נוסח זה שימש את טלה בר בתרגום הספר לעברית, עבודה מפרכת שנמשכה שנים רבות.

"רוברט גרייבס הנו מהסופרים הפיוטיים הבולטים ביותר בשפה האנגלית... ספרו האלה הלבנה מעלה מול עיני הקורא תמונה מלאת חיים וססגונית של מוצא המיתוסים, המסורות והדתות... ספר בעל חשיבות לכל קורא, בן כל דת... ובייחוד לנשים שימצאו בכתוב ביטוי שלם להווייתן." (ניו אינגליש וויקלי)

רוברט גרייבס, 1895-1985, משורר וסופר אנגלי שכתב, ערך ותרגם קרוב למאתיים פרסומים, מתאגרף, קצין צבא וחובב נשים מושבע. כתב בין היתר את "אני קלאודיוס", "קלאודיוס האל ואשתו מסלינה", "גיזת הזהב", "המלך ישוע" ו"האלה הלבנה".  

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה