יום שבת, 4 ביוני 2011

תל אביב, יפו - צבעים רבים להתל-אביב-יפו, צבעים רבים לה
כתיבה ועריכה: ד"ר חיים פיירברג
צילום: חוני המעגל
ייעוץ: שולה וידריך
עיצוב: דני שחם
וילנסקי הוצאה לאור
******
(144 עמודים, 129 ₪)

תנו לנו יד ונלך בעיר הגדולה הנושקת לים,
תנו לנו יד ונלך למקומות שהיו ואינם...   (צביקה זליקוביץ)

הספר תל-אביב-יפו, צבעים רבים לה, מבקש לחשוף את הקוראים והמטיילים, לקומץ המכיל הרבה: להסטוריה העתיקה והמודרנית של יפו ושל תל-אביב, לסיפורים של מקומות, של אנשים ושל בתים, ולעושר הצבעים ולריבוי הגוונים של העיר.
בואו לגלות איתנו את מכמניה, לצאת עמנו למסע בזמן בארבעה שבילים, ארבעה צבעים. השביל הסגולחושף בפנינו את נווה-צדק ואת השכונות היהודיות של יפו שקדמו לאחוזת בית", ואת ראשית תולדות החינוך העברי והתרבות העברית, שיוצריהם התגוררו ופעלו במקום. השביל הלבןמובילנו דרך שדרות רוטשילד אל לבה הרחב והפועם של תל־אביב, העיר שמייסדיה קיוו והאמינו שתהיה למרכז האורבני של היהודים בארץ-ישראל. השביל הכחולעוקב אחר קו החוף של יפו ותל־אביב, ואחר המקומות והאירועים שעיצבו את חיי הערבים והיהודים בעיר במשך מאות בשנים. השביל הירוקמוליכנו לאורך הירקון, לאורכו נתוודע לתרבויות שנכחדו ולחיים בטבע שבלבה של עיר.
לכתיבת הספר ולעיצובו חברו יחדיו: הצלם, האמן ומשמר היסטוריה אורבנית, חוני המעגל, שעדשת מצלמתו מביאה את המראות ואת הצבעים של תל־אביב-יפו; מדריכת הטיולים וחוקרת תולדות תל־אביב, שולה וידריך; המוציא לאור והמפיק דני וילנסקי, המתמחה בהוצאה לאור של מפות עתיקות  וד"ר חיים פיירברג, מאוניברסיטת תל־אביב. כולם ילידי תל־אביב-יפו ואוהביה. יחד עם המעצב דני שחם הם מבקשים להנחיל לכל אוהבי ארץ ישראל את ההיכרות האינטימית שלהם עם צבעי העיר וגווניה.

חוני המעגל, אמן רב תחומי, נקרא על שם חכם התלמוד התמים. הוא גדל ברחוב שלוש בנוה צדק ולמד בתלמוד תורה "שערי תורה".
את מצלמתו הראשונה קיבל, כשהיה ילד, מהדודים מאמריקה ומאז, ובמשך שנים רבות, הוא צועד ברחובות ת"א ומצלמה בידו.
הוא בוגר המכון לאמנות פלסטית בבת-ים והאקדמיה לאמנות בבצלאל ירושלים וכן השתלם בצילום בבית הספר לאמנויות יפות בפריז.
כיוצר רב-תחומי, הציג יצירות אמנות במוזיאונים, גלריות ובחללים אלטרנטיביים; השתתף בפסטיבלים בתחומי הקולנוע, הוידיאו והפרפורמנס ארט בארץ ובעולם; הקים את קבוצת האוונגארד "סמרטוט" המופיעה בארץ ובעולם; ייסד את גלריה "שלוש" ואת המקלט לאמנות עכשווית בת"א; פירסם שבעה ספרים, מלבד ספר זה, כ-50 סרטי וידאו ארט וכן שבעה סרטים נוספים.

חיים פיירברג, יליד ישראל 1950, ד"ר לפילוסופיה (היסטוריה) באוניברסיטת תל אביב. כיום חוקר ומרכז פרוייקטים במרכז לחקר יהדות אירופה בזמננו. היה עמית הוראה בחוג להיסטוריה של עם ישראל וחוקר במכון לחקר האנטישמיות בזמננו.
פרסם, בין השאר, מאמרים וספרים הקשורים לעיר תל-אביב וכך גם נושא הדוקטורט שלו: "תל אביב: תמורות, רצף וריבוי פנים של חברה ותרבות עירונית בתקופת מאבק (1936-1948).

פרוייקטים  הקשורים לתל-אביב, בהם היה מעורב: היה יועץ מדעי בכיר להקמת המוזיאון ההיסטורי של תל-אביב-יפו (בית העיר) שימש כיועץ אקדמי למנהל חגיגות המאה של תל-אביב.  וכן  היה יועץ מדעי למהדורה העברית של הנשיונל גיאוגרפיק.
חיבר, יחד עם יעקב שביט וגדעון ביגר, את הספר: "ההיסטוריה של תל-אביב: מעיר מדינה למדינה בעיר (1936-1953)", ספר נוסף, העוסק בתולדות היישוב היהודי בתקופת המנדט, עומד להתפרסם.

התרשמותי: אני אוהבת את תל-אביב מסיבות רבות, כי יש לה הרבה מאד פנים, הרבה סיפורים נקשרו לה, חלקן אגדות, חלקן קשורות להיסטוריה של ארץ ישראל, ומבחינתי, הספר הזה הוא ספר חובה לכל מי שאוהב את תל-אביב, יפו . צילומים יפהפיים  של בניינים ורחובות, חופים  וגנים. מומלץ בחום !!!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה