יום ראשון, 18 בספטמבר 2016

יומן המסעות של לורי


"הספר מצייר ביד רגישה ולשון בהירה מסע רב קסם של ילד וסבתו המפליגים  בארצות הדמיון".   
מנימוקי השופטים על הזכייה בפרס אקו"םיומן המסעות של לורי

זוכה פרס אקו"ם

מאת: יואב חייק

עורכת: שילהב קסט
איורים: איילת כהן
גיל יעד: 8 ואילך
הוצאת "עקד"
* * * * * * 

59 עמודים, 58 ₪


-          "כבר הגענו. הנה הארמון" – הצביעה המלכה על חלל ריק.
-        "אבל לא רואים כאן כלום" – פער לורי את עיניו.
-        "לא כל מה שלא רואים, פירושו שהוא לא קיים" – אמרה המלכה.
-        "אז איך מה שלא רואים, יודעים שהוא קיים?" – שאל לורי.
-        "אם אתה חושב עליו, סימן שהוא קיים" – חייכה סבתא ננה.

'יומן המסעות של לורי' – בשיוט אחר ארצות נעלמות
קריאה בספרו של יואב חייק 'יומן המסעות של לורי', זוכה פרס אקו"ם, מהווה כניסה לעולם ספרי המסע  בו המציאות עולה על כל דמיון. מסעו של הילד לורי מתרחש במהלך כשבוע ימים כאשר בכל לילה מתרחשת  הפלגה חדשה בחיפוש אחר ארצות נעלמות:" רק ירד החושך, וכבר הופיעה סבתא ננה בחדרו. 'לנסיעה שלנו הבאתי גם אטלס' אמרה והצביעה על ספר גדול  שהחזיקה בידה. 'בשביל מה אטלס?' – שאל לורי. 'כדי להוכיח שבעולם קיימות עוד ארצות שאינן מופיעות באטלס – אמרה בחיוך – ושנינו נגלה אותן. כמו ציידים ותיקים נצוד אותן אחת אחת."[עמ' 10]
ההפלגות הליליות מהוות יציאה מעולם הילדות אל עבר עולמות מוזרים השונים לחלוטין מהמוכר לנו, תוך שמירה על חוט מקשר אל ההוויה  היומיומית הילדית דרך דמותה של סבתא ננה . דמותה מלווה את לורי ומהווה את אשת הקשר שלו –  אל ידע חדש והבנות של מחשבות  פילוסופיות המאתגרות אותנו בכל גיל. עולמנו שלנו על שלל חוקיו , הנלמדים על ידי ילדים בכל רחבי הגלובוס בתרבויות שונות , אינו דומה לעולמות החדשים בהם משייט לורי. הוא מקשיב ומרגיש, לומד תובנות רבות. חלקן ישמשו אותו ביומיום לאחר חזרתו כמו השיוט לעולם האמת וחלקן יוותרו במחשבתו כדלת יפיפייה בצבעיה אל האפשרויות להשתייך, לחיות, לאהוב.
עולמות בהם חתולים מולכים ואנשים, מבוגרים וילדים עוטים מסכות שאינן שונות מפניהם הממשיים, ארצות בהן איש אינו יודע מה האמת או הצדק המוחלטים והחיפוש אחריהם הוא מקור העניין. לורי וננה משייטים בכל לילה בנופים אחרים –  מחשכה מוחלטת ועד לאורות גדולים, בין קולות אנוש לקולות מעבר לזמן ולמקום.  צבעי המקומות הללו, על מוזרותם ושונותם נחשפים לקורא הנע מארץ לארץ בחיוך משתאה על יכולתו של הסופר, יואב חייק, לספק לנו מגרש משחקים חדש ומאתגר. בעולם בו כיום, אפשרויות הכתיבה הספרותית לקהל הרחב והשימוש בדמיון הולכים ומתרבים, בו ספרים לנוער ומבוגרים מכילים קסם אדיר ומקוריות ספר זה, יומן המסעות של לורי ראוי למקומו המכובד במדף הספרים .
כמו 'עליסה בארץ הפלאות', 'מסעי גוליבר', 'הנסיך הקטן' או 'הערים הסמויות מן העין' של איטלו קאלווינו –  בו מספר מרקו פולו לג'ינגיס חאן על ערים מופלאות בהן חזה במסעותיו,  כך מסעו של לורי בלוויית סבתא ננה הינו מהיפים שבסיפורים אלו. הקורא נחשף להגיונות ואי- הגיונות סותרים, תיאורי אדם וחי ומורכבויות חייהם המשליכים ומרחיבים את תודעתנו. שאלות של מוסר, הגינות, ידע ופילוסופיה נחשפים בספר המיועד לכל הגילאים  ומתאפיין באיורים עזי מבע פרי עטה של המאיירת איילת כהן. 

ד"ר שילהב קסט

'יומן המסעות של לורי' הוא ספרו הראשון לילדים של יואב חייק.

יואב חייק, יליד בגדד 1936, משורר וסופר, עורך דין במקצועו. עלה לארץ עם משפחתו ב-1951. פרסם עד כה 13 ספרים, מתוכם 11 ספרי שירה שראו אור בהוצאות ידועות, רומן אחד בשם "אני ועוד אחד", העוסק ביהדות עיראק (נבחר כספר השנה ע"י התאחדות המו"לים), וספר ילדים אחד "יומן המסעות של לורי" (זוכה פרס אקו"ם).
שיריו נכללים בתוכניות הלימודים של בתי הספר והאוניברסיטאות, חלקם הולחנו ע"י בתו הילת בן קנז, מלחינה בינלאומית עטורת פרסים.
את קובץ שיריו הראשון "שלא בדרך המלך" פרסם תחת הפסבדונים יואב לימור. כרך שיריו השני "שירים על כפות המנעול" זכה בפרס "טלפיר".
למד משפטים באוניברסיטת ת"א, בעל משרד עצמאי לעריכת דין, שימש בעבר כממלא מקום יו"ר אגודת הסופרים וסגן הסניף הישראלי של "פא"ן".

מתגורר בפתח-תקוה מאז עלייתו לארץ. סב לשבעה נכדים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה