יום חמישי, 1 בספטמבר 2016

ספר חדש: "אני שלך ואת שלי"

ספר חדש: "אני שלך ואת שלי" מאת אורית רז

אהבה גדולה מהחיים היא העומדת במרכז הרומן "אני שלך ואת שלי" מאת אורית רז, בהוצאת הספרים "קוראים". בכישרון וברגישות מתוארים עולמותיהם של ישראל בן ה- 18 ושל פולה בת ה- 17 הנמלטים יחד ערב הכיבוש הגרמני מעיירת הולדתם בפולין.

מלחמת העולם השנייה, המתחוללת ברקע, מפרידה בין השניים. לקראת סוף המלחמה, כשישראל חוזר לעיירתו כחייל בצבא הפולני, הוא מוצא מכתב שמבהיר לו כי אהובתו היא אלמנה ואם לילד רך בשנים המתגוררת במוסקבה. מאותו רגע, בזכות תושייה מופלאה, דבקות במטרה ותעוזה שאין לה קץ הוא הופך את הבלתי אפשרי לאפשרי - חוצה את מסך הברזל, נושא את פולה לאישה ומחלץ אותה ואת בנה מציפורני המשטר הקומוניסטי החשוך במטרה לעלות איתם לפלשתינה.

זהו סיפור היסטורי אמיתי מרתק ומרגש המתרחש על רקע תקופה סוערת במיוחד בהיסטוריה  האנושית, ועניינו סבל מיותר  הנגרם  בשל שנאה, אפליה וגזענות. האומץ לחיות עומד במרכז הסיפור: שני גיבורי הסיפור דבקים בחיים גם ברגעים הכי קשים, על אף כל האובדנים הנוראים והמחירים הכבדים שמביאה המלחמה איתה.

הסופרת אורית רז (63), נשואה לאלכס ואם לשני בנים, תושבת רמת השרון, התפרסמה בעיקר כסופרת ילדים ונוער. ספרה "מר זוטא ועץ התפוחים" שזכה לאין סוף עיבודים ברדיו, בטלוויזיה ובתיאטרון, הוא המפורסם שבספריה. על ספרי הנוער שלה זכתה בפרסים בארץ ובעולם. "אני שלך ואת שלי" הוא ספרה השלישי למבוגרים. קדמו לו "תערוכת יחיד", ספר נובלות  (הוצאת מעריב) ו"מי בכלל דיבר על אהבה", רומן המתרחש על רקע רצח רבין (הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2011).

"הסיפור עוסק בחייהם של חמי וחמותי בתקופת השואה", מספרת אורית רז. "הוא מבוסס על  סיפורים ועל כתבים שהשאירו. בימי שישי, בביקור השבועי שלנו בביתם, הם היו חוזרים ומספרים  לנו על עברם. אולם סיפורם הילאה אותי כיוון שטבע בפרטים היסטוריים. בהיותו סופרת  התייעצו איתי וניסו להיעזר בי, לגבי ספר זיכרונות שלהם. לפני כארבע שנים, כשהם שבו והתייעצו איתי לגבי  כתיבתם נפלטה לי מהפה, מבלי שאתן לכך את דעתי, הצעה על פיה אני אהיה זו שאכתוב במקומם את הסיפור. הם הגיבו בהתלהבות. מיד הפקידו בידיי כל מה שכתבו, ואני יצאתי מביתם די מבוהלת. מה פתאום הבטחתי ? איך אעמוד בהבטחתי ? אולם כשבאתי הביתה והתחלתי לקרוא את החומרים, נשאבתי אל תוך הסיפור המרתק והוא כבש אותי לחלוטין. הרגשתי שנפלה בידי הזכות לספר סיפור אהבה מרגש וסוחף ומיוחד במינו, על אהבה גדולה מהחיים. אהבה שנקטעה על ידי מלחמת העולם, אולם צמחה ולבלבה בסופה."

"מלאכת הכתיבה על בני הזוג, שהיו בתחילת המלחמה כבני שש-עשרה ושבע-עשרה ובסופה – אנשים צעירים בגילאי העשרים, ארכה כשלוש שנים, במרוצתן נפטרה חמותי ממחלת הסרטן. העלילה מתרחשת בפולין וברוסיה לסירוגין."

***
"אני שלך ואת שלי" מאת אורית רז. הוצאת הספרים "קוראים", 221 עמודים. מחיר לצרכן 74 ש"ח, להשיג בחנויות הספרים.
                       


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה