יום רביעי, 8 באוקטובר 2014

אפושון צחצוחון - ספר ילדים

ספר ילדים חדש:

אפושון צחצוחון מאת ליאור קומרובסקי
"עכברון ממצמץ בעיניו ומרחרח. לפתע נבהל וכמעט בורח. מפנה הצידה את חוטמו הרגיש כי ריח מוזר שכזה הוא מרגיש..." למה נבהל העכברון? מדוע הוא כמעט בורח? ומי זה אפושון צחצוחון?"

"אפושון צחצוחון" מאת ליאור קומרובסקי, בהוצאת הספרים "אוריון" הוא סיפור עם מוסר השכל המתמקד בחייו של ילד בגיל הגן. הילד חווה התמודדויות רגשיות-חברתיות לא קלות, ואנו מתוודעים אליו במצבים שונים שמערבים מציאות ודמיון - סיטואציות שהן 'הדיבור הפנימי של הילד': בבוקר בדרך אל הגן, במהלך השהות בגן ובערב בבית כאשר אביו מנחם, מכוון ומחזק אותו. למרות אירועי היום הקודם קם הילד בכל בוקר עם תחושה אופטימית. הרעיון המרכזי של הספר נסוב סביב הקשרים החברתיים, היכולת להתמודד חברתית, חשיבות הפתיחות והשיתוף בין הילד ואביו - האבא נוכח, מסייע ומכוון. את הבעיה מציג המחבר באמצעות היגיינת הפה וצחצוח השיניים והפתרון נמצא כאשר "אפושון מוצא את צחצוחון", ובאמצעות צחצוח השיניים פותר את המצוקות החברתיות.

את הספר מלווים איוריהם הססגוניים של סלבה אילייב ואלכסנדרה מיטלוב.

ליאור קומרובסקי (45) נשוי ואב ל- 4, תושב בת חפר (עמק חפר), עוסק בתחום ההייטק, מאמן אישי לנוער ולמבוגרים, וסטודנט לפסיכולוגיה."אפושון צחצוחון" הוא ספרו הראשון של ליאור קומרובסקי. הוא מספר כי כתב גם סיפור קצר והומוריסטי שהוגש לתחרות הסיפור הקצר בעמק חפר. "בימים אלה אני עמל להוסיף לו פרקים נוספים ולהפכו לקובץ סיפורים השזורים זה בזה. בכל פעם שאני בפרץ יצירתי, דבר שקורה לי בדרך כלל בזמן הליכה, אני מוצא את עצמי רץ אל שולחן העבודה וכותב טקסטים חדשים לשירים ולסיפורים".

המחבר מספר כי "את ההשראה לכתיבת הספר שאבתי דווקא באחד הערבים בבית כאשר בתי אורטל, שהייתה אז בת שש, ואני ישבנו לבדנו מסביב לשולחן פינת האוכל והחלטנו לשחק במשחק השלמת משפטים בדרך אסוציאטיבית. במהלך המשחק נוכחתי שנוצר אט אט סיפור של ממש. לקחתי במהירות דף ועט ורשמתי את כל המשפטים שעלו בזיכרוני ומהם הפכתי את הטקסט הגולמי ליצירה ספרותית".

ליאור מספר כי "חלק מהסיטואציות החברתיות אותן חווה הילד גיבור הספר קשורות להתרחשויות במציאות שלי. בתקופת הגן ובית הספר חוויתי לא מעט התמודדויות חברתיות/ רגשיות לא פשוטות בניסיון למצוא את מקומי במסגרת החברתית. זו הייתה מלחמה פנימית יום יומית. אני חושב שהסיפור שאני מספר הוא סוג של ניסיון לדחוף את ההורים וסביבתו של הילד לזהות סימני מצוקה חברתית אצלו, אם הוא משתף בתסכולים כמו בסיפור וגם אם אינו משתף כמו שקורה לעיתים קרובות במציאות. יש חשיבות רבה לצחצוח שיניים והיגיינת הפה ויש חשיבות לא פחותה לביסוס הדימוי העצמי החיובי של הילד, לחיזוק מעמדו החברתי ולהרגשת היכולת שלו להתמודד עם סביבתו".

ליאור מספר כי האבא הוא הדמות ההורית המרכזית בסיפור "כדי לשמר את החוויה המיוחדת שעברנו בתי ואני בשלבים הראשונים של בניית הספר, וכן כדי להדגיש את חשיבות הקשר בין אב לילדיו. כן, גם לאבות יש תפקיד בגידול הילדים והם יכולים לעשות את ההבדל".

ליאור קומרובסקי מסכם כי הוא "עובד בתקופה האחרונה על פרקים נוספים לספר לו אני קורא 'גרישה בתולדות הזמן', ספר או קובץ סיפורים השזורים זה בזה – בהם דמויות טרגיות-קומיות בשלל מצבים הזויים מהחיים בברה"מ ועד ימינו אנו. יש לי חיבור מיוחד לספר זה".

"אפושון צחצוחון" מאת ליאור קומרובסקי. איורים: סלבה אילייב ואלכסנדרה מיטלוב. הוצאת הספרים "אוריון", עמודים לא ממוספרים. מנוקד. מחיר לצרכן 45 ש"ח, להשיג בכל חנויות הספרים, דרך חנות ההוצאה ברחוב סחרוב 19, קניון ערי החוף, ראשון לציון ובחנות המקוונת של ההוצאה www.orion-books.co.il
           אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה