יום ראשון, 9 במרץ 2014

עד מתי תאכל חרב?בימים אלה רואה אור הספר השני  בסדרת ספריו של
פורד מדוקס פורד

עליהם מבוססת המיני-סדרה הבריטית היוקרתית, עטורת השבחים והפרסים

"הג'נטלמן האחרון"

הדרמה התקופתית הנצפית ביותר בשבע השנים האחרונותעד מתי תאכל חרב?

מאת: פורד מדוקס פורד

תרגום לעברית: בן ציון הרמן

ספר שני בסדרת "סוף המצעד"
הוצאת אסטרולוג
* * * * * *  
(251 עמודים, 88 ש"ח)

"עד מתי תאכל חרב?" שאל פורד מדוקס פורד בתום מלחמת העולם הראשונה, והשיב עליה בספר המטלטל את רגשות הקורא ומציג בפניו את המלחמה האכזרית במערומיה.

גבר אנגלי, בן המעמד הגבוה, בורח ממשולש אהבים סוחף ומתגייס כדי לשרת בחזית המערבית. הפגזות בלתי פוסקות, מקרי מוות ופציעות… ולצד כל אלו גינוני מעמדות ושגרת חיים שכאילו לא הופרה כלל, ומשולש האהבים מוצא את מקומו גם בקו החזית.

מאה שנים עברו מאז תחילתה של מלחמת העולם הראשונה. מאות ספרים נכתבו על מלחמה אכזרית זו. ועדיין, ספר שנכתב ממש בתום המלחמה, על ידי סופר שעבר את תלאות הלחימה, משקף טוב מכולם את התקופה. ואכן, "עד מתי תאכל חרב?" המובא לקורא העברי בתרגום מלא ובצירוף הערות, נחשב עד היום כספר המתאר ומשקף באופן המהימן ביותר את אווירת מלחמת העולם הראשונה.
בשנת אלפיים זכה הספר לתואר "ספר המלחמה הבולט ביותר במאה העשרים", במשאל שנערך בקרב מבקרי ספרות בבריטניה.

פורד מדוקס פורד הוא אחד הסופרים המוערכים ביותר בשפה האנגלית. רביעיית הספרים בסדרת "סוף המצעד" נחשבת ליצירתו הטובה ביותר. הסידרה כיכבה ברשימת רבי המכר במשך כמאה שנים, שברה את שיאי המכירות ושימשה כאבן יסוד לספרות ענפה שחזרה שוב ושוב לאותן שנים. בימים אלה זוכה הסידרה גם לשני עיבודים רבי היקף בטלוויזיה ובקולנוע.
הספר הראשון בסדרה, "לא כל הנוצץ זהב", ראה אור בעברית ב-2013, זכה להצלחה ולשבחי הביקורת. שני הספרים הנוספים, העתידים לצאת בסדרה הם: "אדם כי יקום" ו"העמדה האחרונה".

הג'נטלמן האחרון


סדרת הטלוויזיה הבריטית "הג'נטלמן האחרון" (Parade s End), קו-פרודוקציה של רשת BBC הבריטית, HBO האמריקאית ו-VRT הבלגית, המבוססת על ספריו של פורד מדוקס פורד זכתה בכל הפרסים האמנותיים האפשריים, ועוררה הד רב.
3.5 מיליון איש הפכו את הדרמה התקופתית לנצפית ביותר של ערוץ BBC2 בשבע השנים האחרונות. הסדרה הייתה מועמדת ל-3 פרסים בטקס פרסי הטלוויזיה הבריטית וזכתה לשבחים אוניברסליים (ה"טיימס": "התסריט והבימוי ברמת האיי.קיו של גאוניות...שיא עולמי בדרמה"; ה"אינדיפנדנט": "פשוט יפיפיה, אבן חן מרהיבה, נדירה ומושלמת"; "הגארדיאן": "כנראה סדרת הטלוויזיה הטובה ביותר שנעשתה השנה. סוחפת, עשירה ואינטליגנטית עד כאב. כתיבה מפוארת, דקדקנית ומהודקת. ה"ג'נטלמן האחרון" היא ניצחון").
בעקבות הצלחת הסדרה בבריטניה, החלו להפיק סדרה טלוויזיונית מקבילה בארה"ב. לאחרונה הוקרנה הסדרה גם בארץ,  ב-HOT3.

הסדרה הטלוויזיונית, החזירה את סדרת ספריו של מדוקס אל צמרת רבי המכר , קרוב למאה שנים אחרי יציאתה.פורד מדוקס פורד

פורד מדוקס פורד, (1873-1939), סופר אנגלי, אחד המוערכים ביותר בשפה האנגלית, משורר, מבקר ספרותי, ששני כתבי העת בעריכתו ה- The English Review  וה- The Transalantic Review, השפיעו יותר מכל על הספרות האנגלית ועל בקורת הספרות במאה העשרים.
ספריו נכללים בכל רשימות "100 ספרי הפרוזה הטובים ביותר של המאה העשרים" שפורסמו בבריטניה ובארה"ב.

פורד נולד לקתרינה ופרנסיס הופר. אביו היה גרמני שעבד כמבקר מוזיקלי עבור עיתון "הטיימס" היוקרתי בלונדון, ואמו הייתה אנגליה. בשנת 1919 שינה פורד הופר את שמו ל"פורד מדוקס פורד", (כיוון ש"הופר" היה ונשמע שם גרמני) כהוקרה לסבו, הצייר המפורסם פורד מדוקס בראון,  שאת הביוגרפיה שלו כתב.

לראשונה זכה להכרה עם יציאתו לאור של "החייל הטוב" (1915), ספר המתאר את מהלך חייהם הטרגי של "שני זוגות מושלמים".
בזמן מלחמת העולם הראשונה גוייס פורד מדוקס פורד, יחד עם סופרים רבים אחרים למשרד התעמולה הבריטי. בשנת 1915 פרסם פורד שני ספרי תעמולה שיועדו לקהל הרחב והחליט  להתגייס לצבא הלוחם. בגיל 41 התגייס לגדוד הוולשי ונשלח לחזית בצרפת. חוויותיו משירותו הצבאי באות לידי ביטוי ברביעיית הספרים בסדרת "סוף המצעד" שראו אור בשנים 1928-1924 ותיארו את בריטניה לפני, בזמן ואחרי מלחמת העולם הראשונה. סדרת זו נחשבת לפאר יצירתו.
 
פורד מדוקס פורד פרסם כשבעים יצירות הכוללות רומנים, מאמרים, שירה, זכרונות וביקורת ספרותית. לעיתים שיתף פעולה עם סופרים אחרים בכתיבת הספרים. עם ג'וזף קונארד כתב ופרסם שלושה רומנים מצליחים. סופרים רבים ביקשו את קירבתו ורצו לכתוב עימו במשותף.

פורד היה מקורב לסופרים מפורסמים בני זמנו, שרבים מהם העריכו את איכות יצירתו וראו בו "סמכות עליונה" בענייני ספרות. בין היוצרים עימם היה בקשר חברי היו תומאס הארדי, ה.ג'. וולס, ג'וזף קונארד, הנרי ג'יימס, ג'ון גלסוורתי, ויליאם בטלר ייטס, ד.ה. לורנס, ג'יימס ג'ויס, ארנס המינגווי, גרטרוד שטיין, עזרא פאונד, ג'ין רייס, אלן טייט, קרולין גורדון, קתרינה אן פורטר ורוברט לואל.

בין השנים 1918 ל-1927 חי עם סטלה בוון, אמנית אוסטרלית, צעירה ממנו ב-20 שנה. ב-1920 נולדה להם בת. בשנותיו האחרונות לימד פורד מדוקס פורד ספרות במישיגן, ארה"ב. הוא נפטר בגיל 65 בצרפת, אליה עבר לאחר שהותו בארה"ב.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה