יום רביעי, 9 במרץ 2016

"מעבר מנדלבאום"

"הגיבורה ז'קלין מהלכת כמו שירה של עגנון. היא יותר מפאם פאטאל. היא מוזה... יש בספר עושר ויופי רב" 
                                                                 בלהה בן אליהו
 "... הספר הזה לא רק יודע לספר סיפור, אלא הוא מרובה רבדים ודובר באינספור שפות, כך שכל מילה שאתה קורא מסתירה מאחוריה עולם שלם"    
    יובל אלבשן
 

חדש בהוצאת כרמל

ספר שני של הסופרת והמחזאית

דליה כהן קנוהל

"מעבר מנדלבאום"

עריכה נעמי כרמל
*  *  *  *  *
מספר עמודים:  399  מחיר: 89 ₪"מעבר מנדלבאום" הוא רומן ישראלי המתרחש בשנות החמישים. בשעה שהמדינה חוגגת עשור, ומחפשת גיבורים להתגאות בהם, מתפרסמת ז'קלין כהן היפה בעקבות כתבה בעיתון. היא נחשבת לאחת מעשר העולות החדשות המצליחות – כל שידוע עליה הוא שהיא ילידת צרפת, דוקטורנטית ומורה לצרפתית באוניברסיטה העברית. בראיון עם העיתונאית הנמרצת גליה, מתגלה הגיבורה כבעלת עבר מפואר, לוחמת ללא חת שהייתה חברה במחתרת נגד הנאצים בדרום צרפת. בכתבה נחשפו סיפורים על ארץ הולדתה וחינוכה ועלייתה ארצה. הכתבה, שפורסמה בהבלטה בעיתון פופולרי, מעוררת עניין בגידי, צבר נאה ממוצא ירושלמי גאה, בנה של בעלת הבית של ז'קלין. עד מהרה ניצתת האהבה והוא הופך לבן זוגה, אלא שכאן קורה הבלתי נמנע, כשגם אחיו יהורם מתאהב בה. המאבק על אהבתה נמשך באותו אביב של שנת 1958 וכל אותו זמן מצליחה ז'קלין להסתיר את סוד עברה, את זהותה האמתית. משולש רומנטי זה מגיע לרגע המבחן כאשר נחשפים פרקים בעברה אותם הסתירה.
ז'קלין בורחת לצרפת: מה עובר עליה עד שובה לארץ בשנות השישים? מדוע נעצרה ונכלאה בירושלים? מה עשתה במעבר מנדלבאום בדרכה לרובע הנוצרי בעיר העתיקה, ארבע שנים לפני מלחמת ששת הימים?
סיפור חייה של ז'קלין שופך אור על ישראל בעשור שקדם למלחמה: תל-אביב הקטנה; ירושלים החצויה; יחסי מזרח ומערב.

"מעבר מנדלבאום" מתורגם בימים אלה לערבית ויצא לאור בקרוב בקהיר.

על הסופרת

דליה כהן קנוהל, דוקטור לספרות ותיאטרון, מרצה במכללות שונות . ילידת כפר סבא (נווה ימין), 1956, חייתה בתל אביב כ-20 שנה. ב-12 השנים האחרונות מתגוררת בירושלים עם בעלה, ישראל קנוהל, פרופסור לתנ"ך.
כתבה שלושה מחזות: "המצורעים" שראה אור ב-2006; "שתי נשים וגבר" שעלה בתיאטרון "קרוב" מיסודו של ניקו ניתאי והמחזה השלישי "הכניסיני תחת כנפך", שעלה בפסטיבל ישראל בשנת 2013 וזכה לשבחי הביקורת. המחזה התפרסם במלואו בכתב העת לשירה "כרמל" 17.
אודות ההצגה כתב מבקר התיאטרון פרופסור בן עמי פיינגולד ב"מקור ראשון":
"יש לשבח את המחזאית דליה כהן  קנוהל שכתבה על מערכת היחסים שבין ביאליק לבין אשתו מניה בסגנון הנכון...זה לא רק סיפור אישי 'אמיתי' של מניה, אלא על אדם וגורלו בכלל...תיאטרון מעולה.." [8.7.2013]

"מעבר מנדלבאום" הוא ספרה השני. ב-2014 התפרסם ספרה הראשון "אשכבה בקורפו" במהדורה דיגיטלית בהוצאת "מנדלי מוכר ספרים".
 


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה